VI Festiwal im. Janiny Garści rozpoczęty

VI Festiwal im. Janiny Garści rozpoczętyInauguracja Festiwalu organizowanego przez Fundację Wspierania Kultury „Amadeusz” od wielu lat rozpoczyna się od wspólnego spotkania młodych adeptów muzyki, plastyki i poezji. Wtedy też podsumowane zostają konkursy: plastyczny „Tak widzę muzykę” i poetycki „Tak piszę o muzyce”.
Miłośnicy muzyki, laureaci konkursów i ich opiekunowie zostali powitani 9 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli przez dyrektor MBP – Ewę Biały. Otwierając stalowowolskie święto muzyki, Magdalena Pamuła – prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, główna organizatorka festiwalu, mówiła o wyjątkowości działań festiwalowych, które pozwalają wierzyć, że we współczesnym świecie nie zabraknie miejsca na piękno sztuki i wrażliwych ludzi, którzy to piękno tworzą i odbierają.

W ramach pierwszego dnia festiwalowego, poprowadzonego przez Joannę Rybak – kierownika Biblioteki Głównej, ogłoszono wyniki konkursów. Tegorocznym tematem prac konkursowych były tańce inspirowane utworami Fryderyka Chopina oraz instrumenty muzyczne z utworu Maurice’a Ravela „Bolero”.
Na konkurs plastyczny wpłynęło 47 prac uczniów ze szkół podstawowych i przedszkoli:
Przedszkole Publiczne nr 33 w Rzeszowie, Przedszkole Prywatne Ene-Due-Rabe w Stalowej Woli, PSP nr 9, 11, 12 w Stalowej Woli, PSP Woli Rzeczyckiej, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Rzeszowie PSP nr 27.
Decyzją jury (Magdalena Pamuła – prezes Fundacji „Amadeusz”, Jadwiga Kukuła – artysta plastyk, Jacek Kawa – rysownik, grafik) przyznano następujące nagrody:
Kategoria: dzieci przedszkolne
• I nagroda – Antonina Szeliga – Przedszkole Publiczne nr 33 w Rzeszowie
• II nagroda – Hanna Bełch – Przedszkole Publiczne nr 33 w Rzeszowie
• III nagroda – Hubert Rucki – Przedszkole Prywatne Ene-Due-Rabe w Stalowej Woli
• wyróżnienie – Zuzanna Cudek – Przedszkole Publiczne nr 33 w Rzeszowie
Kategoria: uczniowie klas I – III:
• I nagroda – Kamil Adamczyk – PSP nr 9 w Stalowej Woli
• II nagroda – Maria Matusiewicz – Zespół Szkolno Przedszkolny nr 6 w Rzeszowie PSP nr 27
• III nagroda – Kamil Krupa – PSP nr 12 w Stalowej Woli
III nagroda – Oskar Watras – PSP nr 12 w Stalowej Woli
4 wyróżnienia przypadły uczniom z PSP nr 12 w Stalowej Woli. Otrzymali je: Wiktor Chwałka, Sara Smyrska, Hanna Łuc, Julia Fil
Kategoria: uczniowie klas IV – VIII:
• I nagroda – Igor Turek – PSP w Woli Rzeczyckiej
• II nagroda – Anna Adamczyk – PSP nr 9 w Stalowej Woli
II nagroda – Conor Geraghty – PSP nr 11 w Stalowej Woli
• III nagroda – Sean Geraghty – PSP nr 11 w Stalowej Woli
Nagrody w konkursie „Tak widzę muzykę” wręczyły Magdalena Pamuła i Ewa Biały.

Konkurs poetycki „Tak piszę o muzyce” zainteresował uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII): w Stalowej Woli: PSP nr 3, PSP nr 7, PSP 9, PSP nr 12; PSP w Radomyślu nad Sanem, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie i Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli. Honorowy patronat nad konkursem objął Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Komisja ( Małgorzata Żurecka – prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, poetka, Anna Garbacz – polonistka, Joanna Rybak – bibliotekarz) przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Kategoria A – uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych
• I miejsce: Antonina Mrowiec – PSP nr 12 w Stalowej Woli
• II miejsce: Emilia Nylec – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy
• III miejsce: Wiktoria Wotszel – PSP nr 12 w Stalowej Woli
• wyróżnienie: Alicja Stachoń – Zespół Szkół Muzycznych im. I J. Paderewskiego w Krośnie.
Kategoria B – uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych
• wyróżnienie: Anna Adamczyk – PSP nr 9 w Stalowej Woli
Kategoria C – uczniowie szkół ponadpodstawowych
• wyróżnienie: Natalia Oskarbska – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy
Nagrody wręczyły Anna Garbacz i Małgorzata Żurecka, która omówiła poziom tegorocznego konkursu.
Uczestnicy spotkania wysłuchali utworów poetyckich w interpretacji młodych adeptów sceny z Teatru Okna z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, działającego pod kierunkiem Grzegorza Prokopa. Piękne strofy o muzyce czytały: Magdalena Bielecka, Sofia Kmedyk i Alicja Myśliwiec.
W pierwszym dniu festiwalu zaprezentowali się młodzi muzycy. Walca i ragtima zagrały w duecie na gitarę i klarnet Laura i Julia Kopeć ze Społecznej Szkoły Muzycznej w Jeżowem, które uczą się pod kierunkiem Janusza Hadały. W liryczny nastrój wprowadziła wszystkich gości Wiktoria Hausner, uczennica SLO, wokalistka Studia Wokalnego Vivo prowadzonego przez Ewę Wojnarowską. Piosenki „Nierealne, osiągalne” i „Moon River zostały przyjęte gromkimi brawami.
Fundatorami nagród było Starostwo Powiatowe i Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz”. Wystawę prac plastycznych można będzie oglądać na parterze siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Na wystawie zaprezentowano także utwory poetyckie.
Kolejne występy w ramach VI Festiwalu im. J. Garści odbędą się w Spółdzielczym Domu Kultury.