Zauroczony nie tylko Wietnamem

Zauroczony nie tylko WietnamemKolejne spotkanie w ramach działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli Klubu Podróżnika #czterystronyświata przyciągnęło rzesze miłośników podróży. A to za sprawą Macieja Ryczko – stalowowolanina, który od 20 lat mieszka w Wietnamie.
Od 10 lat jest zawodowo związany z turystyką jako przewodnik, pilot, tour lider i współwłaściciel biura podróży Polviet Travel. Zauroczony nie tylko Wietnamem, który uwielbia i z którym łączą go pasja, życie codzienne i życie rodzinne.

Uczestnicy spotkania, słuchając ciekawej opowieści, bogato ilustrowanej fotografiami, przenieśli się do krajów Azji Południowo-Wschodniej. Dla nas, Europejczyków, te tereny są niezwykle fascynujące. Turyści zakochują się w pięknych krajobrazach, pysznej kuchni i gościnności uśmiechniętych mieszkańców.
Maciej Ryczko opowiadał w bibliotece o życiu codziennym w Sajgonie. Tym przed covidem i podczas trwania epidemii. Ho Chi Minh City (dawny Sajgon) to największe miasto Wietnamu, pełne starych zabytków, muzeów, świątyń, skuterów, tętniące nocą życiem. Miasto jak wiele innych miejsc w Wietnamie wraca powoli do swego normalnego życia po pandemii, która wstrzymała turystykę i zmieniła codzienne życie mieszkańców z powodu restrykcyjnych obostrzeń epidemicznych. W czasie prezentacji fotografii i filmików oraz pełnej humoru opowieści uczestnicy zachwycali się deltą Mekongu, klimatycznymi wioskami, jedyną w swoim rodzaju zatoką Ha Long ze skalistymi wyspami, przepięknymi krajobrazami i wspaniałą, monumentalną architekturą Kambodży. Dowiedzieli się o trudnej historii obu krajów, o religii, miastach, obyczajach, rozrywkach, lokalnych przysmakach i języku.
Wiedza i dogłębna znajomość wietnamskich realiów zaciekawiła wszystkich gości. Stąd po zakończeniu spotkania długo trwały jeszcze indywidualne rozmowy. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o Wietnamie, które pomogą pogłębić wiedzę o tym kraju i gościnnych, życzliwych mieszkańcach. Następne spotkanie bibliotecznego Klubu Podróżnika #czterystronyświata odbędzie się we wrześniu.