Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - linki

Pysznie, literacko i filmowo na Nocy Bibliotek 2022

Pysznie, literacko i filmowo na Nocy Bibliotek 2022Grzanki Bethiny z szynką, pomidorami i czosnkiem okazały się hitem stalowowolskiej VIII edycji Nocy Bibliotek. Przepis pochodzi z książki Victorii Twead „U mnie zawsze świeci słońce”. Ci, którzy 1 października zjawili się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli raczyć się mogli aż siedmioma książkowymi potrawami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Miejskich „Charzewiczanki”.

I nie były to jedyne atrakcje, jakie na biblioteczną noc przygotowano dla stalowowolskich Czytelników. Tegoroczna Noc Bibliotek obchodzona jest pod hasłem „To się musi powieść”. A co się musiało powieść? W Stalowej Woli były powieściowe kulinaria, spotkanie z pisarką Edytą Świętek czy seans filmowy.

1 października siedziba główna MBP otworzyła swe podwoje znacznie później niż zwykle, bo o godzinie 13. Oblężenie przeżywała wręcz Wypożyczalnia Książki Mówionej. A to dlatego, że bibliotekarze rozdawali tam 30 kodów na miesięczne użytkowanie Legimi, serwisu z e-bookami i audiobookami. W Noc Bibliotek aż do godziny 21, można było książki oddać lub wypożyczyć. Od godziny 17 zaś można było spędzić miło czas nie tylko w towarzystwie książek i czasopism. Było świetne spotkanie autorskie z Edytą Świętek, autorką powieści obyczajowych, osadzonych w realiach współczesnego świata, ale także kryminałów oraz sag rodzinnych z historią w tle. Pisarka odpowiadając na pytanie co ma wspólnego zarządzanie firmą, kierunek studiów który ukończyła, z brawurowym zarządzaniem tekstem literackim, poprowadziła Czytelników przez bogaty zasób swojej twórczości. Opowiedziała kulisy powstania sagi „Spacer Aleją Róż” osadzonej w ustroju komunistycznym, dotykając trudnych zagadnień społeczno-obyczajowych, czy też cyklu „Grzechy młodości”, którego akcja dzieje się w Bydgoszczy lat siedemdziesiątych. Nie zabrakło ciekawostek o sadze obyczajowo-historycznej „Niepołomice” i trudnej sytuacji kobiet w dziewiętnastowiecznej Galicji.

Edyta Świętek zachęcała do lektury swojej najnowszej książki „Przezroczyste”, której egzemplarz podarowała naszej bibliotece, za co serdecznie dziękujemy. – Większość moich powieści osadzona jest w Małopolsce, albo nie wiem czemu, na Podkarpaciu – mówiła podczas spotkania Edyta Świętek, która zdradziła jak przebiegała selekcja miejsca akcji, jednej z jej powieści. – Poprosiłam o pomoc czytelników na Facebooku, dostałam naprawdę dużo propozycji. Wśród osób, które do mnie pisały, prym wiodły dwie osoby. Jedna z nich polecała mi Bydgoszcz. Bardzo pięknie mi ją opisywała, podsyłała zdjęcia miasta, ciekawostki. Wybrałam Bydgoszcz na miejsce akcji, jak się później okazało tą osobą, która tak mocno to miasto mi polecała była bibliotekarka. Premierę książki zorganizowaliśmy więc u niej, w bibliotece. Czytelnicy mieli również okazję nabyć książki pisarki z autografem.

Tuż po literackim spotkaniu, czytelnicy mogli poszukać wspólnego mianownika między kuchnią, a powieścią. – Wspólnie z Kołem Gospodyń Miejskich „Charzewiczanki” zaprosiliśmy na pokazowe przygotowywanie i degustację smakołyków, których przepisy zostały zawarte na kartach wybranych powieści literackich – wyjaśniają swój pomysł stalowowolscy bibliotekarze. Duży powodzeniem cieszył się sok z arbuza, ogórka i cytryny z powieści „Kochaj i jedz, Brazyliszku” M. Kłosińskiej- Moedy czy mini serniczki, do których przepis pochodził z książki „Miłość jest jak toskański deser” E. Flumeri i G. Giacometti. Każdy chętny czytelnik otrzymał przepis po degustacji.

Podniebienia stalowowolskich koneserów literatury podbiły jednak grzanki, według prostego przepisu z książki Victorii Twead „U mnie zawsze świeci słońce”. Wystarczy na drobne kawałki pokroić bagietkę, zarumienić w tosterze lub opiekaczu, a gdy będą jeszcze ciepłe, posmarować czosnkiem, zaś na górę położyć drobno posiekane pomidory z solą, pieprzem i oliwą, udekorowane szynką parmeńską.

W Noc Bibliotek najmłodsi czytelnicy zajadali się słodkościami przyrządzonymi z książkowych przepisów lub bawili się rywalizując w grach i zabawach zaproponowanych przez bibliotekarzy. A na zakończenie zaproponowano im seans filmowy „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. To ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis. Po seansie bibliotekarze częstowali młodych gości smacznymi i świeżymi owocami.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Akcję zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech