Stalowowolscy bibliotekarze pokazali jak promować czytelnictwo

Stalowowolscy bibliotekarze pokazali jak promować czytelnictwoPaździernikowy periodyk „Biblioteka Publiczna”, branżowe pismo dla bibliotekarzy poświęcone jest nadchodzącym powoli świętom Bożego Narodzenia. Stalowowolska MBP dzieli się w piśmie pomysłami na bogatą ofertę imprez, jaką można zaproponować Czytelnikom w okresie świątecznym.
Bibliotekarze z innych miejscowości wyczytać mogą mi.n. o tradycyjnej już imprezie stalowowolskiej Biblioteki Głównej jaką stało się organizowanie międzypokoleniowych warsztatów świątecznych.

Od wielu lat spotkania te cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. – Na długo przed ogłoszeniem tego wydarzenia na stronie internetowej biblioteki i w lokalnych mediach, nasi czytelnicy dopytują o termin spotkania Zdarza się, że gościmy nawet 100 osób. Przychodzą całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci. A tematem warsztatów są kartki świąteczne, ozdoby na choinkę lub dekoracje świąteczne. W tym roku będzie podobnie – obiecują stalowowolskie bibliotekarki.
Tematyka świąteczna pojawia się również w konkursach bibliotecznych inicjowanych przez bibliotekarzy. Wspólnie z Referatem Rewitalizacji działającym w Urzędzie Miasta Stalowej Woli biblioteka zorganizowała na przykład konkurs plastyczny „Zróbmy choinkę…inaczej”. - Skierowaliśmy go, do stalowowolskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Warunkiem wzięcia w nim udziału, było stworzenie przez grupę dzieci, z pomocą nauczycieli i rodziców, choinki z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Zespoły przedszkolne nie zawiodły, a konkurs przerósł nasze oczekiwania. W bibliotece pojawiły się 24 choinki z placówek przedszkolnych oraz 5 z oddziałów przedszkolnych. Drzewka świąteczne powstały z pociętej folii aluminiowej, wytłoczek po jajkach, starych deszczułek, styropianu, ze starych gazet, itd. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród było bardzo uroczyste – zdradza koleżankom po fachu Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej.
Grudzień to miesiąc, w którym dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie szkół podstawowych licznie uczestniczą w stalowowolskiej bibliotece w pogadankach o świętach Bożego Narodzenia we wszystkich jej placówkach. Zajęcia te stanowią świetną okazję, by przekazać młodym ludziom wiedzę o tradycjach, obyczajach świątecznych z wykorzystaniem tematycznych tekstów literackich, różnorodnych technik plastycznych, zabaw ruchowych i logicznych. – Na zajęciach często zachęcamy dzieci do aktywności plastycznej. Powstają m. in. piękne świąteczne kartki z życzeniami dla bliskich, papierowe aniołki i bombki, szopki betlejemskie, czapki św. Mikołaja, kolorowe podłaźniki itp. Przy tworzeniu swoich dzieł dzieci niejednokrotnie słuchają, ale też same śpiewają kolędy. Spotkania z uczniami i przedszkolakami nie ograniczają się tylko do poznawania zwyczajów naszego regionu i kraju. Przygotowujemy również lekcje o obchodach Bożego Narodzenia w innych państwach i tamtejszej obrzędowości. Twórczość dzieci jest prezentowana na stronie internetowej, fanpage’u biblioteki oraz na wystawach w przestrzeniach 5 placówek MBP. Zawsze chwalimy się naszymi utalentowanymi i kreatywnymi Czytelnikami – sugeruje ciekawe zajęcia Beata Życzyńska, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych.