Świat wirtualny – szanse i zagrożenia

Świat wirtualny – szanse i zagrożeniaW poniedziałek 7 listopada, uczniowie kl. VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli rozmawiali w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli o różnicach miedzy światem wirtualnym a rzeczywistym.

Omówiliśmy zagadnienia związane z uzależnieniem od Internetu, gier komputerowych oraz mediów społecznościowych. Do zajęć wykorzystano publikację Krzysztofa Piersy „Komputerowy ćpun”, która zawiera zapis pokonania uzależnienia od gier komputerowych jej autora. Uczestnicy zajęć, wspólnie stworzyli piramidę potrzeb dzisiejszego człowieka, uwzględniając również potrzeby technologiczne. Próbowali znaleźć przepis na równowagę między korzystaniem z sieci internetowej, a uczestnictwem w życiu rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej i spełnianiu własnych marzeń w realnym świecie. W tym celu uzupełniali diagramy zawierające wykorzystanie dobowego czasu na różne aktywności w ciągu tygodnia. Takie podsumowanie niektórych uczniów zaskoczyło i dało powód do przemyśleń na temat czasu poświęcanego korzystaniu z Internetu.

Grupa szukała również innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Pomocna okazała się seria książek Michała Zawadki „Chcę być Kimś!” przedstawiająca mnóstwo porad motywacyjnych dla młodzieży. Zajęcia zakończyliśmy zabawą „słoik szczęścia”, która miała za zadanie uświadomić uczniom, że każdy człowiek jest niepowtarzalny i ma ogromne możliwości rozwoju oraz zdobycia różnorodnych umiejętności. Internet z kolei, powinien być jedną z alternatyw ułatwiającą i wzbogacającą nasze życie w świecie rzeczywistym.