Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Odkryli piękną Macedonię w bibliotece

Odkryli piękną Macedonię w biblioteceListopadowe spotkanie pasjonatów podróży w ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata poświęcono Macedonii Północnej. Macedonia powoli zyskuje na popularności, ale masowa turystyka wciąż jej jeszcze nie opanowała. W podróż po tym mało znanym turystom kraju zabrali nas Aniceta i Mariusz Kabutowie, którzy przyjechali do Stalowej Woli z okolic Bielska – Białej.

Małżeństwo od wielu lat podróżuje po świecie, z każdej swojej wyprawy przywozi piękne zdjęcia i mnóstwo wiadomości o historii i atrakcjach odwiedzanych regionów. W piątkowy wieczór podzielili się nimi z licznie przybyłymi do stalowowolskiej biblioteki miłośnikami podróży.

 Macedonia liczy ponad 2 mln mieszkańców, pod względem etnicznym jest bardzo zróżnicowana. Ta różnorodność etniczna przyczynia się do bogactwa macedońskich tradycji folklorystycznych. Turystów do Macedonii przyciąga głównie przyroda, zwłaszcza góry i jeziora. Znajduje się tu ponad 50 jezior i kilkadziesiąt pasm górskich. Najbardziej znane jest Jezioro Ochrydzkie jedno z najstarszych i najpiękniejszych na świecie z bogatą fauną, o czystej i przejrzystej wodzie.

Prawdziwym skarbem Macedonii są zabytki m.in. prawosławne klasztory wzniesione w górach z przepięknymi malowidłami, ikonami. Wiele z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W całym kraju znajduje się prawie 1000 kościołów i klasztorów, a miasto Ochryd jak głosi legenda miało 365 kościołów, po jednym na każdy dzień w roku. W związku z tym zostało nazwane Jerozolimą Bałkanów. W Macedonii można zobaczyć czwarte najstarsze obserwatorium astronomiczne na świecie – Kokino. Najstarsze trzy to Abu Simbel w Egipcie, Stonehenge w Wielkiej Brytanii, oraz Angkor Wat w Kambodży. Zaskakuje miasto Kruszewo otoczone górami z atrakcją jaką jest Makedonium – pomnik z futurystyczna architekturą.

O tych i wielu innych ciekawostkach opowiadał bardzo ciekawie gość biblioteki – pan Mariusz. Podkreślał gościnność Macedończyków, ich sympatie do Polaków. Mówił o kuchni macedońskiej, która słynie ze swojej prostoty i smaku (wbrew pozorom to nie tylko mięso, ale również dojrzewające w pełnym słońcu warzywa – zwłaszcza aromatyczne pomidory, papryka i bakłażany). Dzielił się z uczestnikami spotkania wskazówkami dotyczącymi organizacji takiego wyjazdu. Podczas tej opowieści wszyscy mogli obejrzeć piękne zdjęcia. Pojawiały się fotografie pokazujące atrakcyjne turystycznie tereny wokół Jeziora Ochrydzkiego, Jeziora Prespa, imponujące klasztory, widoki ze szczytów gór i uchwycone przez podróżników codzienne obrazy życia mieszkańców tych miejsc (urokliwe uliczki, tętniące życiem bazary z warzywami i owocami, małe kafejki).

Na koniec spotkania pojawiło się wiele pytań do naszego gościa i podziękowań za ciekawą opowieść. Podróż do Macedonii to doskonały wybór dla osób, które chcą poznać wyjątkową kulturę, odkryć ciekawe zabytki i dziewiczą przyrodę. Bo podróż przez ten bałkański kraj dostarczy wielu, niezapomnianych wrażeń.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech