Czy są złe przyjaźnie?

Czy są złe przyjaźnie?Dla każdego człowieka przyjaźń oznacza coś innego. Przyjaciel jest na dobre i na złe, to ktoś z kim spędzamy czas, rozumiemy się, wzajemnie sobie pomagamy. Czym jest przyjaźń, jak się zaczyna, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od fałszywej zastanawiali się uczniowie kolejnej klasy 5. Szkoły Podstawowej nr 3.

Dla naszych gości została przygotowana prezentacja w oparciu o książkę „Dobre i złe przyjaźnie” Elżbiety Zubrzyckiej. Po pogadance przyszedł czas na ćwiczenia i zabawy. Uczniowie wybierali kryteria, które decydują o tym, że chcemy by dana osoba była naszym przyjacielem. Wśród najważniejszych z nich znalazło się m.in. zaufanie, szacunek, lojalność, dotrzymywanie tajemnic. W grupach uczniowie tworzyli przepis na prawdziwą przyjaźń. Okazuje się, że do prawdziwej przyjaźni potrzebna jest przede wszystkim "pełna szklanka" zaufania i szczerości. Wszyscy stworzyli także sieć dobrych cech swoich kolegów i koleżanek z klasy. Była zabawa w odgadywanie „kto to jest” na podstawie zadawanych pytań. Nasi goście mieli także okazję zapoznać się z książkami, w których pojawiają się przyjaźń siostrzana, paczka przyjaciół, przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem czy przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt. Na koniec każdy stwierdził, że w przyjaźni nie ma miejsca na pychę, przekonanie o własnej wyjątkowości, na gniewanie się i dokuczanie. Jest za to wzajemna pomoc, lojalność, zaufanie, dobra komunikacja i radość ze wspólnie spędzonego czasu.