Prawdziwość spostrzeżeń Ryszarda Mścisza

Prawdziwość spostrzeżeń Ryszarda Mścisza„Zaraza. Dawka Przypominająca”. To tytuł najnowszego tomiku poezji Ryszarda Mścisza, jaki w czwartek 24 listopada zaprezentowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

– Skojarzenia w tomiku „Zaraza. Dawka przypominająca” grają bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą rolę. Śmiem twierdzić, że poeta uczynił ze skojarzeń kolejną figurę stylistyczną. Skojarzenia te są nienachalne, ufające inteligencji czytelnika i ową inteligencję głaszczące. I tak ksiądz w opustoszałej świątyni przypomina nam jednocześnie o odsuwanych poza granice pamięci względach bezpieczeństwa sanitarnego. Święta Bożego Narodzenia w cieniu pandemii są świętowane „bez fanfar i barwnych orszaków” i jakikolwiek z tekstów otworzymy w tej książce, będziemy zdumieni prawdziwością spostrzeżeń, które czyni poeta – napisał w swojej recenzji „Zarazy” literat Krzysztof Kwasiżur. Jej fragment na spotkaniu odczytała zgromadzonym koleżanka „po piórze” Elżbieta Ferlejko.

Zgromadzeni w sali bankietowej goście poety mogli oczywiście wysłuchać najnowszych przemyśleń literackich Ryszarda Mścisza. Poezję czytał zarówno sam autor, jak i Beata Sudoł – Kochan ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”.

Był również czas na muzyczne akcenty, których tego wieczoru było aż pięć. Przed publicznością zaprezentowały się uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli: Małgorzata Wojtak, Alicja Bizoń, Maja Niekurza, Noemi Zarosa oraz Benita Sikora. Utalentowanym instrumentalistkom na pianinie akompaniowała zaś profesor PSM Monika Kuca.

Ryszard Mścisz urodził się w Stalowej Woli, pracował jako nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Jeżowem, obecnie jest na emeryturze. To członek Związku Literatów Polskich (oddział rzeszowski) i Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. Jest autorem ośmiu tomów poetyckich, zbiorów satyrycznych, a także zbioru recenzji książek pt. „Czytanie nieobojętne”. Ponadto jest autorem audiobooka satyrycznego „Humoryśki” i współautorem dwóch albumów Jeżowego. Trzeba też dodać, że Ryszard Mścisz jest laureatem I nagrody Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono 2005”, zdobywcą tytułu Mistrza Poetyckiego w 2010 na tymże „Wrzecionie”, wyróżniony w Leżajsku, w Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie „O kwiat Azalii” (2010) i w VII Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim „O srebrne pióro” Prezydenta Mielca (2011). Otrzymał także Nagrodę Literacką „Gałązka Sosny” za tom „Wibracje”, a za tomik „Na strunach lat” i zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” – „Złote pióro”, prestiżową nagrodę rzeszowskiego oddziału ZLP.