Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Maciej Siembieda o „Katharsis”, „Nemezis” i historiach nieprawdopodobnych

Maciej Siembieda o „Katharsis”, „Nemezis” i historiach nieprawdopodobnych11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza miłośnicy literatury i historii spotkali się z popularnym pisarzem Maciejem Siembiedą.

W swoich książkach autor po mistrzowsku wykorzystuje elementy prawdziwych historii, nadając im sensacyjną ramę i tempo, co sprawia, że jest jedną z najoryginalniejszych postaci literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce a także specjalistą od rozwiązywania zagadek z przeszłości. W trakcie spotkania pisarz opowiadał o swoich najnowszych książkach „Katharsis” i „Nemezis”, o tym, co spowodowało, że napisał pierwszą z nich i o tym jak żyjący w Polsce Grecy na nią zareagowali.

W powieści jest wiele prawdziwych historii, o które pytała prowadząca spotkanie Joanna Rybak. Nasz gość opowiadał o swoich reporterskich odkryciach: o szpitalu na wyspie Wolin, o kopalni uranu w Kletnie, o przemytnikach w przedwojennej Gdyni. W kontynuacji sagi, tym razem polsko-niemieckiej, pojawiają się bohaterowie „Katharsis”. Jest to historia o zemście, miłości, poszukiwaniu tożsamości. Dzieje głównego bohatera Bruno Janoschka – Opolanina, esesmana, komandosa z oddziału Otto Skorzennego, inspirowana jest biografią prawdziwego człowieka. Nasz gość dzielił się ze słuchaczami niesamowitymi opowieściami z czasów II wojny światowej, które ukazały się na łamach książki. Zdradził, że powstanie 3. część sagi.

Była też rozmowa o Jakubie Kani – prokuratorze, dżentelmenie tropiącym zagadki historyczne. W cyklu książek, których jest on bohaterem, autor przeplata fikcję literacką z faktami historycznymi. Uczestnicy spotkania usłyszeli od pisarza historię, którą zamieścił w „Kukłach” o niemieckich okultystach skupionych wokół Himmlera, działalności jednostki dokumentującej sekrety czarownic, o poszukiwaniach na terenie Kaszub. Było pytanie o książkę kucharską z przepisami Jakuba Kani o dalsze jego losy, o Teresę Barską agentkę ABW – czy zostanie główną bohaterką kolejnej książki naszego gościa?

Macieja Siembiedę zapytano również o ekranizację książek. Autor opowiadał o planach Greków nakręcenia 12 odcinków serialu opartego na „Katharsis” oraz o sprzedanych prawach do sfilmowania opowieści z Jakubem Kanią.

Gdy już wszystkie tematy dyskusji wyczerpano, dyrektor MBP Beata Życzyńska wręczyła gościowi biblioteki upominek - książkę o COP-ie, a miłośnicy powieści mogli zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z popularnym literatem.

Aplikacja Sowa MOBI

Wyszukaj w katalogu online