Zakończyliśmy właśnie drugi turnus wakacji detektywistycznych w bibliotece! Był to czas pełen wrażeń, zagadek i odkryć, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Nasza biblioteka stała się prawdziwym centrum śledztw, gdzie każdy kąt skrywał nowe tropy i wskazówki.
Przez ostatnie dni uczestnicy bliżej poznali głównych bohaterów serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” i jej autora. Dowiedzieli się jak pracują detektywi oraz zgłębiali tajniki rozwiązywania zagadek kryminalnych.
Młodzi detektywi wypróbowali w praktyce akcesoria detektywistyczne jak lornetka czy lupa, którą w części plastycznej wykonali własnoręcznie.
Zaaranżowane zostały warsztaty "Bibliodetektywi na tropie Photona". Dla uczestników była to świetna okazja do poznania podstaw kodowania i programowania oraz spędzenia czasu z rówieśnikami w sposób twórczy i daleki od gier komputerowych. W trakcie spotkania dzieci rozwikłały zagadkę tajemniczego robota Photona i nauczyły kosmicznego przybysza poruszać się po ziemskiej planecie. Rozwijały umiejętności programistyczne kodując P tak, aby bezbłędnie pokonał slalom z przeszkodami. Nowoczesne roboty Photon zostały zakupione dzięki przyznanemu grantowi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w VI edycji programu #wzmocnijswojeotoczenie.
Rozmawialiśmy również o daktyloskopii, czyli technice śledczej zajmującej się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego. Najpierw dzieci za pomocą rysika próbowały zostawiać odciski swoich kciuków na białej kartce i przeźroczystej taśmie, a następnie wykonywały z nich obrazki zwierzątek. Aby przekazywać tajne informacje zrobiliśmy deszyfrator i kodowaliśmy wiadomości dla kolegów i koleżanek.
Przy użyciu materiałów z recyklingu tworzyliśmy w grupach mapy Valleby oraz figurki tajemniczych Eko-detektywów.
W ostatnim dniu wakacyjnego turnusu z przygotowanego katalogu fragmentów twarzy powstały portrety pamięciowe.
Gościliśmy także przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stalowej Woli: panią Annę Łukasiewicz oraz pana Michała Młodochowskiego, którzy w ciekawy i angażujący sposób opowiedzieli o zasadach segregacji śmieci i codziennych sposobach dbania o nasze otoczenie oraz wręczyli dzieciom drobne upominki.
Zakończyliśmy mega grami: Valleby i Eko-gra, które sprawdziły i utrwaliły wiadomości dotyczące ochrony środowiska oraz sprawdziły spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia. Dzieci wykazały się wiedzą i sprytem, zdobyły licencje bibliotecznych detektywów.
„Wakacje w Bibliotece 2024” odbywają się pod Patronatem Honorowym Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowa Wola.