Czy Oskar Schmidt to Niemiec, czy Polak? Kim był Kazimierz Rup? Co powiedzieć, gdy zapytają, co tyle młodzieży stalowowolskiej robi południami w wiosce Pławo? Jak biały domek i jego mieszkańcy zapisali się w pamięci uczniów?
Dlaczego warto było chodzić do legalnej niemieckiej zawodówki? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił Mariusz Potasz, dyrektor LO KEN, nauczyciel historii, pasjonujący się m.in. dziejami stalowowolskiej oświaty.
Jego prezentacja „Konspiracyjna edukacja w Stalowej Woli 1939-1944” wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród przybyłych na spotkanie w Kafejce Historycznej 13 listopada 2024.
Można było też obejrzeć oryginalne świadectwa szkolne z czasów tajnego nauczania, znajdujące się od niedawna w zbiorach Fundacji Stalovianum. A dopełnieniem wieczoru stały się dwa wiersze Witolda Habdank-Kossowskiego, poświęcone uczniom, którzy zginęli w walce z okupantem niemieckim, czy też wskutek represji.
Mariusz Potasz tego roku odkrył w jednym z krakowskich archiwów zdeponowane tam rękopisy poezji Witolda Habdank-Kossowskiego, w liczbie ok. 500 utworów. Teraz szuka chętnych, którzy podejmą się przepisania tych wierszy do komputera. Na spotkaniu, spośród przybyłych słuchaczy, od razu zgłosiło się kilka osób do tego niełatwego zadania. Nabór trwa.
Więcej na ten temat napiszemy wkrótce.