O Piłsudskim z profesorem Drozdowskim

O Piłsudskim z profesorem Drozdowskim15 listopada w bibliotece odbyła się promocja książki Mariana Marka Drozdowskiego „Józef Piłsudski (1867-1935) myśl i działalność polityczna”. Książka ukazała się dzięki wsparciu gminy Stalowa Wola, która zorganizowała również wieczór autorski profesora Drozdowskiego.

Książka, której częścią jest m.in. zarys biografii marszałka autorstwa Eugeniusza Kwiatkowskiego, ukazała się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat nad inicjatywą objął poseł Rafał Weber oraz senator Janina Sagatowska. – Pierwszy egzemplarz książki profesora otrzymał prezydent Andrzej Duda podczas ostatniej wizyty w Stalowej Woli. To unikatowa publikacja za sprawą dwóch wielkich osobowości: Piłsudskiego oraz Kwiatkowskiego. Już teraz mogę zapowiedzieć kolejne wspólne projekty z udziałem profesora Drozdowskiego – mówił podczas promocji prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Książka trafi m.in. do instytucji muzealnych, bibliotek oraz ośrodków prowadzących edukację patriotyczną. Już niebawem, będzie możną ją wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. W prezencie otrzymali ją również wszyscy uczestnicy promocyjnego spotkania, którzy tłumnie ustawili się po autografy autora.

– Napisałem tę książkę po to, aby uszanować wkład trzech brygad legionistów, żołnierzy polskiej podziemnej organizacji wojskowej, a później armii polskiej, w skład której weszli żołnierze samoobrony, żołnierze generała Hallera, żołnierze polskich korpusów wschodnich, powstańcy wielkopolscy oraz śląscy. Tym, który to wszystko spajał i stworzył możliwość powstania armii, która zwyciężyła z bolszewikami, która ochroniła Polskę i Europę przed ekspansją bolszewizmu był Józef Piłsudski – mówił podczas spotkania Marian Marek Drozdowski. Podkreślił, że bardzo ważny dla niego jest patriotyzm, który dzięki ojcu kojarzy z muzyką i pieśniami. Uczestnicy spotkania, którzy szczelnie wypełnili salę konferencyjną obiektu przy ul. ks. Popiełuszki 10 odśpiewali wspólnie z autorem książki patriotyczne pieśni. Wokalistom akompaniował ceniony stalowowolski pianista Ryszard Marchewka.