W piątek, 30 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, a tematem rozmów była niezwykła książka Joanny Papuzińsiej „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”.
Historie zawarte w książce, pierwotnie przekazywane z pokolenia na pokolenie przez miejscowe bajarki, zostały spisane i ubrane w słowa przez Joannę Papuzińską. Bajki w tym zbiorze pochodzą z różnych rejonów Podkarpacia, reprezentując bogactwo lokalnych opowieści.
Klubowicze chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanych opowieści i bohaterów wydarzeń. Rozmawialiśmy o tym, czym jest bajka ludowa, jakie ma cechy i czego możemy się z niej nauczyć.
To, co szczególnie zaciekawiło młodych czytelników, to możliwość poznania tych tradycyjnych opowieści w dwóch formatach. Dzięki dostępnym w książce kodom QR, dzieci mogły słuchać oryginalnych nagrań bajek, co pozwoliło im poznać brzmienie lokalnych gwar Podkarpacia. Użycie telefonu do skanowania kodów QR było dla nich świetną zabawą!
Po dyskusji, nadszedł czas na twórcze działanie. Klubowicze, zainspirowani ludowymi motywami, ozdabiali talerze w piękne, kolorowe wzory.
Na zakończenie, popuściliśmy wodze fantazji, tworząc własną bajkę ludową. Wykorzystaliśmy do tego plastikowe zakrętki z rysunkami, które stały się inspiracją do tworzenia naszej opowieści.
____________
Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2025”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.