Żaby i ropuchy to powtarzający się motyw w wielu bajkach. Zwykle żaba okazuję się zaklętą piękną księżniczką a ropucha, jak w Calineczce, jest brzydką, napawającą lękiem postacią. 20 stycznia na zajęciach w Bibliotece Głównej wraz z klasą 1B z PSP nr 7 odczarowywaliśmy obraz tego wspaniałego płaza.
Ropucha jest bowiem bardzo pożytecznym i ważnym dla naszego środowiska stworzeniem. Ma nieposkromiony apetyt na owady postrzegane przez człowieka jako szkodniki, do których należą m.in. insekty niszczące uprawy, roznoszące choroby czy owady kąsające.
Wspólnie wysłuchaliśmy odgłosów różnych płazów, a nawet mieliśmy okazję „zagrać” na drewnianej żabie guiro, instrumencie naśladującym rechot. Omówiliśmy cykl życia ropuchy i dzięki „skrzekowi” z nasion chia odkryliśmy dlaczego woda jest niezbędna do ich rozrodu.
Nasi goście układali kolejne fazy rozwoju tych płazów na czas, poznali zagrożenia, jakie czyhają na ropuchy i różnice między nimi a żabami. Utrwaliliśmy wiedzę podczas zabawy ruchowej w PRAWDA/FAŁSZ. Na koniec nasi goście wykonali papierowe ropuchy, które będą im przypominać o zdobytych dziś informacjach.
Na zajęciach zostały wykorzystanie materiały ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Bioróżnorodnie połączeni”.


























