Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Bibliotece Głównej rozpoczęliśmy od solidnej dawki humoru z dreszczykiem. Wzięliśmy na warsztat książkę Marcina Przewoźniaka „Mama w occie. Zabójcze pierogi”.
W książce poznajemy trzynastoletnią Esterę, która popołudnia spędza głównie sama, jedząc chipsy i tosty. Jest to o tyle nietypowe, że jej mama, Katrina Vege, to słynna ekspertka od zdrowego gotowania, znana z telewizji. Wszystko się zmienia w momencie, kiedy ramówka zostaje przekształcona, a Estera postanawia pomóc rodzicowi na planie filmowym.
Historia jest opowiedziana z perspektywy Estery, więc łatwo możemy zrozumieć, co czuje nastolatka, która niby wie, czego chce, ale w głębi duszy jest trochę niepewna. Dziewczyna ma wrażenie, że kompletnie nie pasuje do swojej idealnej mamy. Przez to, że spędzają ze sobą mało czasu i rzadko rozmawiają, stały się sobie obce, a w ich relacji brakuje prawdziwej więzi.
Po dyskusji udaliśmy się wspólnie do holu biblioteki, aby obejrzeć wystawę „15 powodów” przygotowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Piętnastu polskich artystów i artystek zilustrowało 15 kluczowych zagrożeń, na jakie narażone są dzieci na platformach takich jak TikTok, Snapchat, Facebook czy YouTube. Główna bohaterka omawianej książki ma 13 lat – jest więc w wieku będącym punktem spornym kampanii, która postuluje podniesienie progu dostępu do social mediów z 13 do 15 lat. Estera zmaga się przecież z kompleksami, hejtem rówieśników (z powodu nazwiska) i ucieczką w ekrany. Nasi klubowicze wykazali się dużą empatią – wspólnie analizowaliśmy poszczególne plansze, zastanawiając się nad różnymi zagrożeniami, z jakimi mogą mierzyć się młodzi ludzie.
Na zakończenie nie zabrakło integracyjnych gier. Uczestnicy wzięli udział w Kalamburach oraz tworzyli Zakręconą historię.
_____________
Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2026”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



























