Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Polacy, którzy zmienili świat

Polacy, którzy zmienili świat4 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy III PSP nr 12 na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej wysłuchali informacji o Polakach, którzy przez swoją działalność, odkrycia i wynalazki zmieniali świat. Byli nimi Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie oraz wiele innych znanych postaci. Wśród nich byli również wielcy zapomniani artyści, naukowcy, wynalazcy, inżynierowie.

Uczniom przedstawione zostały sylwetki: Józef Hofmann, Kazimierz Funk oraz Czesław Słania.

Józef Hofmann urodzony w Krakowie obywatel świata, "cudowne dziecko". Jako kilkuletni chłopiec sam ćwiczył na fortepianie, jako dziesięciolatek koncertował w cesarstwie austro-węgierskim, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Wielki pianista, pedagog i wynalazca. W sumie opatentował kilkadziesiąt wynalazków - od regulowanego stołka dla pianisty i spinacza biurowego przez urządzenie do nawigacji drogowej, amortyzatory, wycieraczki samochodowe i wiele innych. Skonstruował piec na ropę naftową i zbudował łódź motorową. Nastoletni Hofmann był z pewnością pierwszym, jeśli nie jedynym Polakiem, który regularnie pisywał z Edisonem, Został obdarowany przez niego własnym wynalazkiem - fonografem z dedykacją. "Wielki artysta i nie mniej godny zaznaczenia mechanik" - pisali o nim dziennikarze. Kazimierz Funk urodzony w Warszawie w rodzinie lekarskiej, gdzie na tematy naukowe i medyczne stale się rozmawiało. W takiej atmosferze dorastał. "Cudowne dziecko" - jako 16-latek rozpoczął studia w Genewie, w wieku 20 lat uzyskuje tytuł doktora chemii. Przebywa w Berlinie, w Paryżu i w Londynie, gdzie pracuje i jako młody naukowiec prowadzi badania. W Londynie dokona swojego historycznego odkrycia. Świat po raz pierwszy dowiaduje się o istnieniu niezbędnych do życia witamin. Wkrótce Polak - odkrywca witamin stał się też autorytetem w dziedzinie badania insuliny. Kazimierz Funk był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Czesław Słania - grawer, projektant znaczków pocztowych i banknotów. Studiował Na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Liczba znaczków wygrawerowanych przez Czesława Słanię przekroczyła 1000 sztuk. Artysta był absolutnym rekordzistą w tej dziedzinie, żaden inny grawer nie pracował dla tylu poczt i krajów na świecie. Był obywatelem świata cenionym wszędzie za wysoki kunszt artystyczny miniaturowych dzieł. Pracował dla dworu szwedzkiego, był nadwornym grawerem. Tworzył też dla królowej Danii i księstwa Monako. W 1999 roku ogłoszono go w Szwecji "Polakiem Stulecia". Za swoją wysoko cenioną w świecie twórczość artysta otrzymał wiele nagród i odznaczeń oraz zaszczytne tytuły charakteryzujące jego talent.

Uczniowie obecni na zajęciach w bibliotece obejrzeli książki oraz zaznaczali miejsca na mapie świata związane z przedstawionymi wybitnymi postaciami.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech