W środę, 25 września, w Dziennym Domu Seniora+ w Stalowej Woli odbyły się pierwsze po wakacyjnej przerwie zajęcia literackie z elementami biblioterapii. Tym razem uczestnicy mieli okazję zapoznać się z twórczością Krystyny Sienkiewicz, na przykładzie jej książki „Cacko”.
To zbiór wspomnień i anegdot, które autorka podaje w lekki, dowcipny sposób, łącząc komizm z elementami melancholii i liryzmu. Podczas zajęć seniorzy zapoznali się z fragmentami tego niezwykłego dzieła, które jest osobistą opowieścią autorki o jej życiu.
Krystyna Sienkiewicz wspomina w książce o swoim domu na warszawskich Bielanach, szczęśliwym dzieciństwie w pobliżu Grodna, a także o dramatycznych wydarzeniach, jak II wojna światowa i utrata rodziców. Uczestnicy mieli okazję zgłębić także opowieści o przypadkowo rozpoczętej karierze aktorskiej w Studenckim Teatrze Satyryków (STS), gdzie Sienkiewicz współpracowała z takimi postaciami jak Agnieszka Osiecka, Jerzy Jarecki czy Janusz Abramow.
Seniorzy zauważyli, że Krystyna Sienkiewicz, mimo trudnych doświadczeń życiowych, zawsze potrafiła dostrzegać pozytywne strony rzeczywistości. „Śmiech to benzyna życia” – to słowa artystki, które wyjątkowo zapadły w pamięć uczestnikom, a także stały się inspiracją do dalszej rozmowy o tym, jak ważny jest dystans do siebie i umiejętność cieszenia się drobiazgami.
Spotkanie zakończyło się wspólnymi rozmowami oraz zachętą do dalszych spotkań literackich, które pozwalają nie tylko na rozwijanie zainteresowań, ale również na budowanie więzi i wspólne przeżywanie literackich emocji.