A- A A+

Kolejki po książki w bibliotece

Kolejki po książki w biblioteceMiejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli podsumowała rok 2018. Jak się okazuje do biblioteki zapisanych było 13,5 tysiąca osób. Czytelnicy wypożyczyli 212 tysięcy książek oraz 10 tysięcy audiobooków czyli książek nagranych na płytach CD i kasetach.

Aktualny stan księgozbioru biblioteki to ponad 241 tys. książek i audiobooków. W 2018 roku biblioteka kupiła 6996 nowych pozycji. Według wyliczeń, w bibliotecznych czytelniach, wypożyczalniach i czytelniach internetowych odnotowano niemal 144 tysiące odwiedzin. Czytelnicy skorzystali w naszych czytelniach z prawie 8000 woluminów, a ponad 27 tys. razy sięgnęli po czasopisma. Użytkownikom biblioteka może zaproponować 108 tytułów prasowych.

Co czytamy, czego słuchamy?

Z elektronicznego systemu ewidencji funkcjonującego w Bibliotece Głównej i we wszystkich filiach wiemy, że najchętniej wypożyczanymi książkami przez osoby dorosłe w 2018 roku były te autorstwa Katarzyny Michalak oraz Remigiusza Mroza.

Maluchy z kolei preferowały bohaterów książek, których mogły również podziwiać na dużym i mniejszym ekranie. Na trzech pierwszych miejscach bibliotecznych zestawień były ilustrowane opowieści o Smerfach, Minionkach i Martynce. Młodzież szkolna wybierała głównie lektury i co ciekawe na pierwszym miejscu znalazł się komiks „Szkoła latania” z przygodami Kajka i Kokosza (51 wypożyczeń), po nim „Lew Czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa (40 wypożyczeń) oraz „Tajemniczy ogród” której autorem jest Frances Hodgson Burnett (31 wypożyczeń).

Niewykluczone, że w następnym roku nastąpi  przetasowanie wśród najbardziej poczytnych książek dla dorosłych, bo jak się okazuje, najdłuższa liczba oczekujących na wypożyczenie widnieje przy tytule „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris (aż 27 osób na liście oczekujących). W tym zestawieniu na 2. miejscu jest „Decyzja” Charlotte Link (15 osób czekających na możliwość wypożyczenia), a tuż po niej „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza (14 osób w kolejce).

Książkę w bibliotece wypożyczyć możemy na 35 dni, warto jednak oddać ją wcześniej, tuż po przeczytaniu, bo może okazać się, że czeka na nią jeszcze kilka lub nawet kilkanaście osób. Jeśli jednak nie zdążymy przeczytać w tym ponadmiesięcznym terminie, możemy prolongować wypożyczenie na kolejne 14 dni. Osobiście, telefonicznie lub elektronicznie. Jak się okazuje, ostatnią formę preferuje sporo czytelników. MBP policzyła, że z jej katalogu on-line, w celu prolongowania wypożyczenia książki stalowowolanie skorzystali 8000 razy.

Warto również wspomnieć o najczęściej słuchanych audiobookach. W poprzednim roku prym wiodły:  „Ania z Zielonego Wzgórza” i „W pustyni i w puszczy”. Nie bez znaczenia jest fakt, iż są to lektury szkolne.

Spotkania z pisarzami i wystawy

W 2018 roku zorganizowano w MBP 20 spotkań autorskich. Na zaproszenie biblioteki do Stalowej Woli przyjechał Krzysztof Piersa - autor książek - „Komputerowy ćpun”, „Trener marzeń”, dziennikarz prasowo-internetowo-telewizyjny, pasjonat gier i fantastyki. Spotkanie z młodzieżą szkolną dotyczyło uzależnienia od gier komputerowych dzieci i młodzieży. Krzysztof Piersa jest jedynym autorem w Polsce, który napisał książkę o tym, jak wyjść z nałogu gier komputerowych i korzystania z Internetu.

Gościem biblioteki była także Joanna Bator - antropolog kultury, pisarka, publicystka, eseistka, filozofka, nauczycielka akademicka. Czytelnikom opowiedziała o Japonii i swoich książkach, a spotkanie odbyło się w ramach Jubileuszu 80-lecia MBP. Podczas jubileuszowych uroczystości z koncertem wystąpiła również Joanna Lewandowska.

W ramach Nocy Bibliotek stalowowolanie mieli możliwość spotkać się zaś z Anną Jaklewicz -  podróżniczką, archeolog, antropolog i autorką książek. Podczas spotkania z czytelnikami Anna Jaklewicz przybliżyła Chiny, pokazała szereg zdjęć oraz filmy ze swojego pobytu w Państwie Środka. Z podróżniczką spotkali się także młodzi czytelnicy - podczas warsztatów chińskich mogli opanować sztukę posługiwania się pałeczkami i wykonać ozdobny lampion.

W Bibliotece Głównej oraz jej filiach zorganizowano w minionym roku 20 konkursów, obejrzeć można było w 2018 kilkadziesiąt różnych wystaw – sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Od Meksyku po Chiny - wyprawa po kulturach świata” - wystawa książek i przedmiotów codziennego użytku z Czech, Szwecji, Chin, Japonii, Indii, Egiptu i Meksyku. Ekspozycja została przygotowana na Noc Bibliotek 2018. Wyeksponowano m. in. biżuterię, stroje, książki, foldery, naczynia, zabawki, porcelanę. Duże zainteresowanie wystawą sprawiło, że bibliotekarze musieli przedłużyć jej trwanie od maja aż do końca wakacji.

Aktywna biblioteka

Co miesiąc, w roku szkolnym spotykają się w MBP członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci czy uczestnicy Warsztatów Literackich WERS. Niezmiennym powodzeniem cieszą się zajęcia dla dzieci w ramach „Lata w bibliotece”, „Ferii w bibliotece” oraz zajęcia dla całych rodzin jak „Międzypokoleniowe warsztaty kartek i ozdób świątecznych”,  podobnie jak zorganizowana w Stalowej Woli po raz czwarty „Noc w Bibliotece”. Setki dzieci uczestniczyło w różnych kreatywnych zajęciach, tak w siedzibie głównej, jak i wszystkich  filiach MBP.

Dużą popularnością cieszą się kiermasze tanich książek, których i w 2018 roku nie brakowało. Bibliotekarki przeprowadziły szereg lekcji bibliotecznych, pogadanek, dyskusji i spotkań z książką. Zorganizowano Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Tydzień Bibliotek 2018 uczciliśmy piknikiem bibliotecznym przy pięknej pogodzie. Uczestnikom zaproponowaliśmy gry planszowe plenerowe zabawy czy zajęcia plastyczne. Przed biblioteką bawiło się ponad 250 osób.

Wzięliśmy udział w „Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom”, obchodziliśmy również „Stalowowolskie Dni Książki”.

Biblioteka zaangażowała się m.in. w akcję zorganizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jako jeden z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci, zachęcone do działania przez bibliotekarzy i nauczycieli, wysyłały do swoich bliskich specjalnie przygotowane kartki okolicznościowe.

Dużym projektem, na który MBP otrzymała dotację z MKiDN, była „Kuźnia bibliolubnych”, pod honorowym patronatem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego. Projekt realizowano od kwietnia do października 2018 r. w ramach którego zorganizowano 14 wydarzeń, w których uczestniczyło 653 osoby.

Laury dla biblioteki

W 2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli obchodziła 80 -lecie istnienia. Warto więc odnotować, że podczas uroczystości jubileuszowych otrzymaliśmy Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Bibliotheca Magna Perennisque”.  Nasza biblioteka zajęła także I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najciekawsze wydarzenie zorganizowane w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018 – za wspomniany już wcześniej „Majowy Piknik z Biblioteką”.

W 2018 roku strona MBP: www.biblioteka.stalowawola.pl odnotowała ponad 147 tysięcy odsłon, o ponad 15 tysięcy więcej niż przed rokiem. Można tam zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w MBP, bez wychodzenia z domu przeglądać katalog książek i zarezerwować wybrane pozycje. Tam również, za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej czytelnicy mają m.in. dostęp do archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa” i „Sztafety” – w chwili obecnej jest dostępnych ponad 900 publikacji.

Katalog on-line

Kalendarz

Lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin