Ósme Narodowe Czytanie w MBP

Ósme Narodowe Czytanie w MBPW sobotę, 7 września odbędzie się 8. edycja Narodowego Czytania. Polacy w całym kraju i za granicą przypomną sobie kolejne wielkie, polskie dzieła literackie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką zaproponował do czytania zestaw znanych lektur: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

W Stalowej Woli posłuchamy nowel w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza  o godzinie 17. Organizatorzy przewidzieli także liczne dodatkowe atrakcje: pamiątkową pieczęć, bicie okolicznościowej monety czy wystawę dotyczącą polskiej nowelistyki.

Wydarzenie biblioteka przygotowuje wspólnie z Marią Bembenek, reżyserką  Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy.

Dlaczego Prezydent RP wybrał do czytania nowele? –  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

–  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – zaprasza Prezydent RP.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

- Serdecznie zapraszany miłośników literatury w sobotę, 7 września na godzinę 17 do MBP przy ulicy księdza Jerzego Popiełuszki 10, będzie to okazja do przypomnienia sobie wspaniałych polskich nowel – zachęcają stalowowolskie bibliotekarki.

Ósme Narodowe Czytanie w MBP