„Wilki morskie na lądzie” Mirosława Osowskiego

„Wilki morskie na lądzie” Mirosława OsowskiegoMiejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprasza na wieczór autorski Mirosława Osowskiego, który odbędzie się 28 listopada o godzinie 18.00 w bibliotece przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Literat będzie prezentował swoją najnowszą publikację - zbiór opowiadań i humoresek „Wilki morskie na lądzie”.

– Wśród zbioru opowiadań znajdziemy utwory pisane już w młodości, ale opublikowane w wieku dojrzałym, jak też i takie, które zostały wydrukowane po raz pierwszy – czytamy w posłowiu książki.

Osowski wcześniej nie kwapił się z publikacją swoich utworów, żyjąc daleko od środowisk literackich i sądząc zapewne, że na wszystko przyjdzie jeszcze czas.

Tematyka opowiadań „Wilki morskie na lądzie” jest bardzo bogata i różnorodna. Zaczyna się od wspomnień z dzieciństwa, spędzonego na wsi, w której autor wychowywał się i dorastał, potem przechodzi do reminiscencji ze swego pobytu w klasztorze, kopalni węgla kamiennego na Śląsku, by przejść do czasu studiów, latach spędzonych w Tarnowie, a kończy na wieku dojrzałym, nawrotem, do epizodu z odległej młodości.

Mirosław Osowski, od lat związany ze Stalową Wolą. Urodzony w 1942 r. w Grabowie k. Łęczycy. Tam też ukończył szkołę podstawową. Naukę kontynuował w LO w Łęczycy, w Niższym Seminarium OO Oblatów w Markowicach k. Inowrocławia oraz w LO dla Pracujących w Katowicach-Szopienicach. W latach 1961-1963 pracował jako górnik w Kopalni Węgla Kamiennego «Mysłowice». W 1968 roku ukończył filologię polską z tytułem magistra na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach pracował między innymi jako nauczyciel i dziennikarz. Recenzent tomików poetyckich, twórczości literackiej na dobre podjął się dopiero po 2001 r. choć wcześniej zdobywał już laury na regionalnych i ogólnopolskich konkursach prozatorskich. Jego opowiadania drukowała również «Twórczość» i «Nowa Okolica Poetów» oraz tarnobrzeski «Afisz».

Za twórczość literacką został wielokrotnie nagrodzony m. in. jest dwukrotnym laureatem Literackiej Nagrody Prezydenta Miasta Stalowej Woli "Gałązka Sosny" (2003 i 2017 rok) .

„Wilki morskie na lądzie” Mirosława Osowskiego