„Kołatanie do wrót nocy” Ryszarda Mścisza

„Kołatanie do wrót nocy” Ryszarda MściszaMiejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprasza na promocję tomiku poezji „Kołatanie do wrót nocy” Ryszarda Mścisza. Spotkanie z literatem zaplanowano na czwartek, 6 lutego o godzinie 18.00 w sali bankietowej MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Podczas spotkania rozstrzygniemy również konkurs na Czytelnika Roku 2019.

Zbiór wierszy to najnowsza literacka propozycja mieszkającego obecnie w Jeżowem twórcy. Został wydany przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie, w 2019 roku. – Tomik jest jakby osobistą spowiedzią dziecięcia wieku, rozliczeniem osobistym (co ja zrobiłem ze swoim życiem), ale także rozliczeniem klerka, wykształconego członka społeczeństwa powołanego do pewnej misji, intelektualisty , dziedzica tysiącleci kultury , jej depozytariusza i strażnika. Jest zatem czymś, czemu jak najbardziej warto się przyjrzeć z bliska, przeczytać, i pozwolić sobie na własne refleksje. Bo zdaje się, że jedną z ważnych funkcji tego tomiku jest właśnie prowokowanie czytelnika do refleksji – czytamy w recenzji tomiku, której dokonał Mirosław Grudzień.

Ryszard Mścisz urodził się w Stalowej Woli, ale przez całe życie mieszka i jest związany z miejscowością Jeżowe w powiecie niżańskim. Tu właśnie już od 30 lat pracuje jako polonista w ponadgimnazjalnym Zespole Szkół. Od 2002 r. jest opiekunem gazetki szkolnej „Post Scriptum”, będącej jedną z najlepszych w kraju, zdobywającej nagrody w ogólnopolskich konkursach. Prowadzi także warsztaty literackie, a jego uczniowie odnoszą sukcesy na skalę wojewódzką i ogólnopolską

Z zdobywał nagrody i wyróżnienia Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O kwiat Azalii” w Leżajsku w Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca. W ramach VII Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca przyznano mu także „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie — Filia w Mielcu, zaś w edycjach kolejnych „Nagrodę Publiczności” i Laur Kwartalnika „Nadwisłocze”.

Tomik „Wibracje” przyniósł Ryszardowi Mściszowi „Gałązkę Sosny” — nagrodę Miasta Stalowej Woli, zaś zbiory wierszy „Na strunach lat” oraz satyryczny „Swojski diabeł i inne humoreski” — dwa „Złote Pióra”, nagrody Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Podczas spotkania rozstrzygniemy również konkurs na Czytelnika Roku 2019. Oczywiście nasz konkurs jest kontynuowany również w roku bieżącym. Osoby z największą liczbą wypożyczonych i przeczytanych książek mogą liczyć na atrakcyjne nagrody książkowe.

„Kołatanie do wrót nocy” Ryszarda Mścisza