Czytamy dzieciom. Na start „Stefek Burczymucha” M. Konopnickiej

Czytamy dzieciom. Na start „Stefek Burczymucha” M. KonopnickiejW sobotę, 30 maja rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Stalowowolska MBP przygotowała także kilka atrakcji.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowe, wychowawcze oraz kulturalne do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną, uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

- Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli przygotowała kilka atrakcji dla swoich najmłodszych Czytelników, a pierwsza już 1 czerwca – w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na naszej stronie www oraz facebookowym profilu opublikujemy wtedy wiersz „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej          w interpretacji zaprzyjaźnionego z biblioteką Pana Kleksa. Hasło „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach budować empatię dzieci wobec nich, a także zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy… „Stefek Burczymucha” to właśnie podręcznikowy przykład podejścia, jakiego nie należy mieć do zwierząt. Będzie więc nieco strasznie, ale i zabawnie – zapraszają stalowowolscy bibliotekarze.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska. W ramach akcji zorganizowane zostaną ogólnopolskie spotkania z pisarzami. Śledzić je można poprzez Facebooka: https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/

W programie m.in.:

– Dzień żubra (naukowiec i pisarz dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)

– Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” – o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)

– Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)

W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. W dniu poświęconym ptakom Pan Poeta opowie o ptakach w literaturze, a Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku w przyrodzie, o puchaczach. Dzień owadów będzie z kolei znakomitym pretekstem do zaprezentowania podczas Tygodnia obchodzącego 75-lecie magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Oprócz tego dowiemy się sporo o wielu pszczelich obyczajach, a nawet zajrzymy do ula!

Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć „poczytanki” – Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego w Łodzi i współautor książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, przeczyta w Dniu psa fragmenty poruszającej historii o grupie psów żyjących na wysypisku. Tego też dnia dr Dorota Sumińska opowie „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł”, a ponadto codziennie będzie prowadzić krótkie pogadanki na temat potrzeb i zwyczajów zwierząt oraz opieki nad nimi.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym.