Miesiąc z Agatą Christie

Miesiąc z Agatą ChristieW styczniu mija 45. rocznica śmierci Agathy Christie – mistrzyni kryminalnych intryg. Jej książki znajdują na całym świecie duże grono miłośników. Doczekały się one tłumaczeń na ponad 50 języków i  wielu ekranizacji. Agatha Christie jest autorką ponad 80 kryminałów. Zapraszamy także do przypomnienia sobie lektur pełnych zaskakujących faktów i oryginalnych wątków, które posiada w swoich zbiorach Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli.

Czy wiesz, że Agatha Christie:

- zajmuje 3. miejsce na liście najlepiej sprzedających się autorów. Przed nią jest tylko William Shakespeare oraz Biblia;

- zadebiutowała w wieku 11 lat wierszem o elektrycznych tramwajach;

- jej kariera pisarska rozpoczęła się pod wpływem siostry (siostra powiedziała, że Agatha nie byłaby w stanie napisać porządnej powieści detektywistycznej);

- w czasie I i II wojny światowej pracowała jako pielęgniarka, przeszła tez szkolenie farmaceutyczne. Swoją wiedzę wykorzystywała w kryminałach;

- stworzyła sylwetki 2 detektywów:

• Herculesa Poirot (w 33 powieściach, 50 opowiadaniach)
  • Jane Marple - Panny Marple (w 12 powieściach, 20 opowiadaniach);

- pisała romanse i powieści obyczajowe używając pseudonimu - Mary Westmacott;

- była miłośnikiem podróży, odwiedziła m.in. Południową Afrykę, Australię, Nową Zelandię, Hawaje, Kanadę, USA.

- podczas podróży odkryła zamiłowanie do surfowania;

- przez ponad 10 lat, każdą zimę, spędzała wraz ze swoim drugim mężem, archeologiem, na wykopaliskach w Iraku;

- mówiła, że pomysły do swoich powieści znajdywała … zmywając naczynia;

- w 1926 roku tajemniczo zniknęła na 11 dni. Do tej pory, tak naprawdę, nie wiadomo, gdzie przebywała podczas swojej nieobecności.

- pisarka zmarła 12 stycznia 1976 r.

Więcej faktów o fascynującym życiu autorki znajdziecie Państwo w jej autobiografii. Zapraszamy także do przypomnienia sobie kryminałów pełnych zaskakujących faktów i oryginalnych wątków, które posiada w swoich zbiorach Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli. Kliknijcie Państwo w plakat i zapoznajcie się z naszą bogatą ofertą twórczości Agathy Christie.

Żródło: blaber.pl, wikipedia.pl, onet.pl, agathachristiekolekcja.pl.