Plebiscyt z okazji Dnia Kobiet, rozstrzygnięty!

Plebiscyt z okazji Dnia Kobiet, rozstrzygnięty!W plebiscycie na Najpopularniejsze i Najbardziej Inspirujące Kobiety, mieliśmy okazję przypomnieć sobie znane i cenione kobiety zarówno z Polski, jak i z całego świata. Czytelnicy mieli możliwość głosowania na swoje liderki w Wypożyczalni Głównej, przy ul. Popiełuszki 10, do 5 marca oraz poprzez wpisy na naszym fanpage’u do dnia dzisiejszego. Zgodnie z preferencjami głosujących, wyłoniliśmy zwyciężczynie w trzech kategoriach.

W kategorii „Bohaterka literacka” zwyciężyła Barbara Niechcic – jedna z głównych postaci powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Bohaterka, przechodzi przemianę – z samolubnej idealistki i marzycielki w doświadczoną przez życie kobietę. Niewątpliwie jest wzorem do naśladowania przez wiele z nas. Triumfatorka pokonała takie bohaterki jak: Scarlett O'hara („Przeminęło z wiatrem”), Justyna Orzelska („Nad Niemnem”) czy Emma Bovary („Pani Bovary”).
Następną laureatką jest kobieta o niesłabnącej popularności wśród „Polek Stulecia” – polska pionierka fizyki jądrowej – Maria Skłodowska-Curie. Została dwukrotną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Jest jedną z nielicznych osób dwukrotnie nagrodzonych Noblem i jedyną kobietą, która dwa razy otrzymała to wyróżnienie. Swoim ponadczasowym sukcesem udowodniła, że kobieta może dokonać w swoim życiu równie wiele co mężczyzna. W kategorii „Polki Stulecia” wiele głosów zdobyły również: Irena Sendlerowa, Wisława Szymborska i Barbara Wachowicz.
Z kolei w kategorii „Współczesna bohaterka” najwyższe wyróżnienie otrzymała Martyna Wojciechowska – prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. Kobieta wielu pasji, która nie boi się wyzwań. Swoją popularność wykorzystuje biorąc udział w akcjach charytatywnych i społecznych. Wśród propozycji znalazło się wiele innych działaczek, m.in. Anna Dymna i Ewa Błaszczyk.
Wszystkie kobiety zaproponowane w plebiscycie, te znane i te mniej znane, są wielką inspiracją i dzięki swojej postawie zasłużyły na wielkie wyróżnienie. Głosującym dziękujemy i mamy nadzieję, że była to dobra okazja do przypomnienia sobie sylwetek nieprzeciętnych i cenionych postaci kobiecych.
Wszystkim kobietom, w dniu ich święta, życzymy samych pięknych chwil, spełnienia najskrytszych marzeń, uśmiechu na co dzień oraz przeżycia wielu przygód i ciekawych historii z naszymi książkami i audiobookami. Biblioteka jest kobietą – świętujemy!

Plebiscyt z okazji Dnia Kobiet, rozstrzygnięty!