Książka w plenerze na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książka w plenerze na Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichW Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna cykl „Książka w plenerze”. Na początek zachęca do obejrzenia zdjęć naszych zbiorów, w różnych miejscach w Stalowej Woli.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ideą święta jest promocja czytelnictwa i literatury, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

Dzień został ustanowiony w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, święto książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1926.
Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Dużą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa, utworzona w 2004 r. Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, która ma wspierać współpracę miast, uznających kreatywność i rozwój kultury jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Do Sieci miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, należą dwa polskie miasta: Kraków (od 2013 r.) oraz Wrocław (od 2019 r.).
W sytuacji ograniczonego dostępu do kultury i edukacji, spowodowanego pandemią, książki, audiobooki, e-booki, nabierają szczególnego znaczenia. A czytać można dla własnej przyjemności, z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.
21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu roku poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% ankietowanych. To najlepszy wynik od sześciu lat. Czytelnictwo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, jak podawaliśmy wcześniej, również utrzymuje się na dobrym poziomie. Według raportu BN najchętniej czytanymi autorami w Polsce, w roku 2020 byli: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk oraz Stephen King. Z kolei literatura sensacyjno-kryminalna – to najchętniej wybierany przez Polaków typ książek, bez względu na wiek i status społeczny. Wyjątek stanowią nastoletni czytelnicy (w wieku 15–18 lat) objęci badaniem, którzy czytali przede wszystkim lektury szkolne oraz beletrystykę dla młodzieży. Z raportem mogą się Państwo zapoznać pobierając go po kliknięciu w ten LINK.