Przedszkolaki i ich książeczki w MBP

Przedszkolaki i ich książeczki w MBPW Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbył się finał przeglądów książeczek, tworzonych przez dzieci pod hasłem: "Książka czeka na przedszkolaka i ucznia..". Organizatorem głównym przeglądu były przedszkola niepubliczne DOM MISIA w Nisku i Chatka Misia w Stalowej Woli. Tegorocznym tematem - emocje i trudności, z jakimi dzieci i młodzież boryka się na co dzień, szczególnie obecnie, w dobie pandemii.

Celem przeglądu była też integracja społeczności przedszkolaków i uczniów, zachęcenie dzieci do wyrażenia własnych emocji w sposób bezpieczny i kreatywny, promocja czytelnictwa oraz zainteresowanie się trudnościami młodych w niełatwym czasie zamknięcia szkół.
Przegląd stalowowolskich książeczek miał miejsce 21 maja w MBP. Patronat nad imprezą sprawowali: Biblioteka Pedagogiczna, Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna. W wydarzeniu uczestniczyło 6 przedszkoli - Przedszkola Niepubliczne Chatka Misia przy ul. Okulickiego 24 i Popiełuszki 4, Przedszkole Nr 4, Przedszkole nr 15, oddział przedszkolny z PSP nr 12, Przedszkole Bąbelkowo. Autorzy książeczek odczytali swoje dzieła w patio biblioteki. Przysłuchiwali się występom dzieci: naczelnik Wydziału Edukacji UM Stalowej Woli Magdalena Wrońska - Bulec, przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Innowacji i Tradycji oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli. Panie psycholog na koniec spotkania przeprowadziły z dziećmi krótki warsztat o emocjach. Nagrodami w przeglądzie były - książki psychologiczne dla wychowawców, dyplomy, dedykowane zakładki do książek, druk własnych książeczek oraz vouchery do Cudawianki Słodkie i Konesso Cafe, których właściciele ufundowali nagrody własne.
– Wydarzenie przebiegało w bardzo kameralnej, przyjaznej atmosferze, tym bardziej radosnej, że mogliśmy wreszcie spotkać się poza murami przedszkola, z przedstawicielami innych jednostek i opowiedzieć o tym, co sprawiało nam największą trudność podczas izolacji. Pomoc poradni była nieoceniona. Takie inicjatywy uczą dzieci, ale także dorosłych o tym, że emocje i problemy nie powinny zostawać tematem tabu, a tylko wyrażone w odpowiedni sposób, przepracowane, mogą posłużyć rozwojowi – mówi Marta Stefaniak, dyrektor Przedszkola Chatka Misia.