Parki narodowe w naszych albumach

Parki narodowe w naszych albumach24 maja obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Czytelnia Biblioteki Głównej prezentuje albumy oraz przewodniki po parkach narodowych Polski, które ukazują ich walory krajobrazowe, przyrodnicze z bogactwem flory i fauny.

W Polsce obecnie istnieją 23 parki narodowe, zróżnicowane od pasa nadmorskiego, przez pojezierze i niziny, aż do gór na południu Polski. Seria “Spotkania z Przyrodą” , to przewodniki kieszonkowe po poszczególnych parkach, które możemy zabrać na wycieczkę. Książki: Parki narodowe i Polskie parki narodowe, zawierają mapy z zaznaczonym parkiem, logo, historię oraz ilustracje krajobrazu, roślinności i zwierząt charakterystycznych dla danego parku. Album “Biebrza” z Doliną Biebrzy, jednym z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów Polski. Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem w Polsce z ogromną różnorodnością flory i fauny.

Z prezentowanych książek poznamy również historię i przyrodę, najstarszego parku jakim jest Białowieski Park Narodowy z żubrem w herbie. Park ten został uznany za Światowy Rezerwat Biosfery (A. Bujak : Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO)

Zachęcamy do skorzystania z cennych informacji o parkach, które chronią prawdziwe perły polskiej przyrody i znakomitą większość krajobrazowej, ekosystemowej i gatunkowej różnorodności biologicznej naszego kraju.

W zbiorach Czytelni znajdują się także bogato ilustrowane albumy: Parki narodowe świata i Parki narodowe Europy.