Stalowowolscy bibliotekarze pokazali jak promować czytelnictwo

Stalowowolscy bibliotekarze pokazali jak promować czytelnictwoJak zachęcać dzieci do czytania? Wiedzą to doskonale pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Sposobami na pobudzenie wśród młodych ludzi czytelniczego głodu podzielili się na łamach wrześniowego periodyku „Biblioteka Publiczna”. Branżowe pismo ze stalowowolskimi receptami jak przyciągnąć dzieci do książek trafiło właśnie do bibliotek w całej Polsce.

Stalowowolscy bibliotekarze zaprezentowali swoje doświadczenia z kilku ostatnich lat działalności. Dzięki dobrym relacjom z placówkami oświatowymi, wizyty zorganizowanych grup przedszkolaków czy klas zerowych w MBP to niemal codzienność. – Ważne aby pokazać już maluchom, że biblioteka to przyjazne miejsce. Od przekroczenia progu naszych placówek dbamy o to, by odwiedzający dobrze kojarzył sobie te miejsca. Podczas pierwszej wizyty w bibliotece oprowadzamy dzieci po wszystkich agendach, jednak najwięcej czasu spędzamy oczywiście w tym miejscu, które będą odwiedzały na początku – wypożyczalni dla dzieci i młodzieży. Nie tylko zapoznajemy małych gości z funkcjonowaniem biblioteki i zasadami wypożyczania, ale prezentujemy najciekawsze książki przeznaczone dla określonej grupy wiekowej: trójwymiarowe, sensoryczne, dźwiękowe, z okienkami czy pacynkami – wyjaśnia Izabela Świś, z Multiteki w Bibliotece Głównej.

W przestrzeni wydzielonej dla dzieci, urządzono w stalowowolskiej bibliotece „kąciki malucha” pełen kolorowych puf, gdzie najmłodsi mogą układać puzzle, klocki, grać w gry planszowe, zręcznościowe, edukacyjne. Dodatkowo, posiadamy kąciki kreatywne: małe krzesełka i stolik zapełniony kredkami, kolorowymi kartkami. Książki to podstawa ale przestrzeń, w której się one znajdują jest dla nas równie istotna. Na górnych półkach bibliotecznych regałów, jak i na parapetach wypożyczalni dziecięcych, zagościły bajkowe postacie. Maskotki z dobrze znanych dzieciom bajek nie tylko uzupełniają i ozdabiają przestrzeń, ale i tworzą baśniowy nastrój.

Spotkania z młodymi lub przyszłymi czytelnikami to kolejne wyzwanie. – Podobno kreatywność bibliotekarzy nie zna granic. Staramy się, aby nasze zajęcia, spotkania  i pogadanki z małymi czytelnikami były ciekawe, różnorodne i zawsze miło wspominane. Wiele spotkań prowadzimy w przebraniu, w zależności od tematu jesteśmy Świętym Mikołajem, Prosiaczkiem, smokiem, pandą lub Królewną Śnieżką. Stroje są ważnym elementem spotkań z najmłodszymi czytelnikami i robią niesamowite wrażenie na maluchach. Stroje w większości pochodzą z naszych prywatnych zbiorów, niektóre zostały uszyte przez nas na potrzeby danego przedstawienia, a część zakupiona z budżetu biblioteki – opowiadają pracownicy stalowowolskiej książnicy.

Personel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli chętnie uczestniczy w piknikach organizowanych przez przedszkola i żłobki. To kolejny sposób na to by zachęcić dzieci do odwiedzenia biblioteki czy pokazania, że czytanie jest super.

Stalowowolskie bibliotekarki dzielą się także licznymi doświadczeniami w promowaniu czytania, szczegółowo omawiają zajęcia dla dzieci, proponują akcje czy konkursy zachęcające do sięgnięcia po książkę.

- Na czas pandemii zmuszeni byliśmy ograniczyć naszą działalność, jeśli chodzi
o spotkania w bibliotece oraz organizację wyjść i imprez masowych. Nie chcąc pozbawić naszych czytelników kontaktu  z książką, przenieśliśmy naszą działalność do Internetu. Wszystkie wymienione akcje organizowane w trakcie obostrzeń pandemicznych, prezentowane były na naszej stronie internetowej MBP,  facebooku oraz nagłaśniane przez media w mieście – dodaje Daria Kamińska- Drabik i proponuje swoim koleżankom z innych placówek w Polsce szereg sposobów na zajęcia online.