Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał przed uzależnieniem od wirtualnego świata – video

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał przed uzależnieniem od wirtualnego świata21 września 2021 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli gościła online Kazimierza Szymeczko, autora książek dla dzieci i młodzieży. Na facebookowym profilu biblioteki spotkanie prowadziła Maria Krześlak-Kandziora.

Autor opowiadał o pracy nad książkami, swoich bohaterach i kolejnych planach pisarskich. – Zwykle wchodzę na Facebooka dwa razy w roku. Jeśli to moje trzecie wejście tutaj to przekroczyłem już normę – żartował  sobie Kazimierz Szymeczko. Kto nie zdążył na spotkanie z pisarzem, może obejrzeć zapis wideo na wspomnianym profilu MBP lub na stronie internetowej biblioteki. Kazimierz Szymeczko opowiadał m.in. o Dolnym Śląsku, miejscu gdzie, żyje, pracuje i które stanowi miejsce akcji jego książek. – To magiczne miejsce, gdyby nim nie było, to moje książki toczyłyby się gdzieś. Akcja części z nich rozgrywa się na Dolnym Śląsku, ale część z nich toczy się właśnie „gdzieś”. Nie ma tam przytoczonej ani jednej nazwy geograficznej, ale miejsca które opisuję, ścieżka w lesie czy droga do szkoły, to miejsca, które znam, którymi chodzę – mówił autor „Tetrusa”.

Widzowie mogli się dowiedzieć także, w jaki sposób autor zbiera informacje do książek, aby tworzyć postaci. – Jeśli opisuję policjanta rozmawiam z policjantem, to ważne aby ta postać była autentyczna, prawdziwa. Przygotowując jedną z książek rozmawiałem choćby z właścicielem zakładu pogrzebowego, który wyjaśniał mi kulisy swojej pracy – zdradzał Kazimierz Szymeczko.

Autor „Pomolowanej historii” opowiedział, że jeśli korzysta z komputera, to po to aby szukać ciekawostek i informacji, a także do gry w szachy. Smarftonu nie używa, ma tylko najprostszy telefon, z którego zadzwoni, odbierze SMS czy wyśle MMS. I to mu w zupełności wystarcza. – W Katowicach, na najniższym poziomie dworca był salon gier. Można tam było zagrać m.in. zakładając specjalne hełmy 5D. Należało wypatrywać snajpera. Taka jedna sesja gry trwała około pół godziny. Po kilku takich sesjach, zagranych jedna po drugiej, młodzi ludzie wychodzili na główną ulicę Katowic i szli plecami do ścian budynków, patrząc po dachach. Wyszli z salonu gier, ale nie wyszli z gry i naprawdę wypatrywali snajperów w realnym świecie – tak Kazimierz Szymeczko przestrzegał młodych ludzi przed uzależnieniem od cyfrowego świata.

Gość MBP ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Autor „Historii Polski w opowieściach”, „Pomolowanej historii” i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa szachy, gry fabularne i koszykówkę. Mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej.

Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść „Tetrus” - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach zadania „Dawno, dawno temu… odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego - Prezydenta Miasta Stalowej Woli.