Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Zakończyliśmy projekt o historii Polski średniowiecznej

Zakończyliśmy projekt o historii Polski średniowiecznej Chcesz zagrać w gigantyczną grę planszową, z której dowiesz się wiele ciekawych rzeczy o Średniowieczu? Przyjdź do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. ks. J. Popiełuszki w Stalowej Woli. Tam, na 1 piętrze możesz zagrać w planszówkę, która zajmuje pół holu.

MBP w Stalowej Woli zakończyła realizację projektu online „Dawno, dawno temu…odkurzamy biblioteczne półki” w ramach, którego zorganizowano cztery spotkania autorskie: z Zuzanną Orlińską, Kazimierzem Szymeczką, Mariuszem Wollnym oraz Pawłem Wakułą. Autorzy książek dla dzieci i młodzieży, opowiadali o swojej twórczości, bohaterach książek i tajnikach przedstawiania na papierze faktów historycznych młodszym czytelnikom. Głównym celem bibliotecznego projektu było zainteresowanie użytkowników MBP, zwłaszcza dzieci i młodzież, historią Polski średniowiecznej. Zorganizowaliśmy także warsztaty „Nasza własna legenda” z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtmüller, dzięki którym powstało pięć legend o Stalowej Woli, autorstwa uczniów kl. Vb, pod opieką polonistki Zofii Wlazło z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli. Wszystkie teksty zostały wyeksponowane na parterze Biblioteki Głównej oraz na stronie internetowej MBP. Oprócz spotkań autorskich przedstawiliśmy kilkanaście filmików o życiu rycerzy, królowych i księżniczek, o wybranych zagadnieniach nauki, sztuki i obyczajów w epoce średniowiecza. Zainscenizowaliśmy pasowanie na rycerza, korzystając ze zbiorów Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, znajdujących się w Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu.

Bibliotekarze odwiedzili także jedyny w Polsce pomnik Zawiszy Czarnego, rycerza o niebywałych zasługach dla Polski. Pomnik, jak się okazuje znajduje się w nieodległym od Sandomierza Garbowie. Każdy z nas w kilkadziesiąt minut, może tam właśnie się znaleźć, przy okazji zwiedzić Izbę Pamięci Zawiszy Czarnego.

Dzięki projektowi przybliżyliśmy historię zamków rycerskich, rolę inicjału w rękopisie, sztukę witrażu, funkcję pieczęci rycerskiej, mozolną i nieocenioną w dzisiejszych czasach pracę skryby, modę dworską z całym wachlarzem pięknych tkanin, tajniki sztuki ceramicznej czy potraw przygotowywanych w zamkowej kuchni. Prezentacje zostały wzbogacone o warsztaty plastyczne, pokazujące łatwe sposoby na wykonanie przedmiotów używanych w epoce średniowiecza. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentu legendy według Józefa Ignacego Kraszewskiego „O Kraku, smoku wawelskim i o królewnie Wandzie” w wykonaniu członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii nr 2.

Na podstawie wymienionych prezentacji powstała średniowieczna gra przestrzenna, która jest dostępna dla Czytelników, w godz. otwarcia Biblioteki Głównej, przy ul. Popiełuszki 10, na I piętrze.

Wszystkie filmy czy prezentacje na temat Średniowiecza są dostępne poprzez FB biblioteki, stronę www czy biblioteczny kanał na YouTube.

Projekt zrealizowano w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego - Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech