Tydzień bibliotek w Stalowej Woli

Tydzień bibliotek w Stalowej WoliOd 8 do 15 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprasza do udziału w imprezach i spotkaniach organizowanych w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Będzie książkowy kiermasz, ciekawi goście czy Dyskusyjny Klub Książki.

Tegoroczne hasło odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę. Bo książka to cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki. A oto, co miedzy innymi dla swoich czytelników zaproponowali stalowowolscy bibliotekarze.

W Filii nr 2, w dniu 9 maja MBP zachęcać będzie do zabawy bibliotecznej pt. „Ciekawi świata”. Czytelnicy do 13 maja będą mogli spróbować swoich sił w rozwiązywaniu krzyżówek i łamigłówek, zamieszczonych na dużych planszach. Z kolei, do Biblioteki Głównej zapraszamy na wystawę „Listy z podróży znanych pisarzy”, z której będzie można skorzystać do 31 maja.

We wtorek 10 maja bibliotekarze proponują wirtualne zwiedzanie. Pokażemy najciekawsze „Biblioteki świata” oraz pierwszą z europejskich stolic – Rzym. Prezentacje zostaną udostępnione na stronie internetowej i FB biblioteki.

- 11 maja o godz. 11:00 zapraszamy grupy sześciolatków z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na „Koncert afrykański”, podczas którego dzieci będą tańczyć jak słonie, śpiewać, skakać, tupać i jak przystało na afrykański zwyczaj - grać na bębnach. A koncert zagrają: Agnieszka Zdziech, absolwentka Akademii Muzycznej, pasjonatka tańca i muzyki afrykańskiej  oraz Piotr Brymas, bębniarz, mistrz w grze na instrumentach perkusyjnych – mówią stalowowolscy bibliotekarze.

Ponadto, uczniowie klas IV mogą skorzystać z zajęć „Świat w lapbooku”, na których zostaną wykorzystane pamiątki uczniów z wakacji - zdjęcia, broszury, ulotki, bilety wstępu itp. Zainteresowanych nauczycieli i opiekunów prosimy o kontakt z Biblioteką Główną, gdyż na koncert i zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc. W godzinach popołudniowych z kolei, zapraszamy miłośników literatury do Filii nr 2, na Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych. Klub wraca po dłuższej przerwie i zaczyna o godz. 17:00 od dyskusji na temat książki „Wierność” Marco Missiroli Tego samego dnia dla Czytelników MBP zostanie udostępniona w Bibliotece Głównej wystawa „Książki… - wyobraź sobie, że…!”, poświęcona gatunkom literackim. Wystawa będzie dostępna do 31 maja w godz. otwarcia biblioteki. Zbliżające się majowe święto Niezapominajki będzie okazją do zaproponowania kreatywnego stoiska - Biblioniezapominajka. Wszystkich zapominalskich MBP zaprasza do skorzystania z niego do 13 maja.

12 maja w Bibliotece Głównej o godz. 18:00 nastąpi inauguracja Klubu Podróżnika #czterystronyświata. Jest to nowa propozycja MBP dla wszystkich fanów poznawania różnych zakątków świata. Na pierwszym spotkaniu „Marokańskie wesele” Jan Garbacz, pasjonat podróży i starych aut, znany Youtuber kanału o klasycznej motoryzacji, przeniesie uczestników spotkania do egzotycznego Maroka. Tego dnia biblioteka udostępni również prezentację online „Wanda Rutkiewicz”. Słynna himalaistka jest jedną z patronek roku 2022 w Polsce.

13 maja w godz. 9:00 – 18:00 Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi zaś wszystkich miłośników literatury na kiermasz książek w Filii nr 2 przy ul. M. Siedlanowskiego. Kiermasze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego ten potrwa do 20 maja, a będzie można z niego skorzystać w godzinach otwarcia biblioteki. Podczas książkowych zakupów będzie okazja do obejrzenia wystawy w holu Filii nr 2, dotyczącej polskiej himalaistki i alpinistki Wandy Rutkiewicz.

Tydzień bibliotek w Stalowej Woli