Zdobądź książkę dla swojego dziecka

Zdobądź książkę dla swojego dzieckaNa stalowowolskie przedszkolaki czeka darmowa książka i zakładka, a na rodziców broszura, dlaczego warto czytać książki z dzieckiem. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli wznawia akcję „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Wystarczy zapisać pociechę do biblioteki. Książkowe wyprawki czekają w każdej bibliotecznej placówce – można je odbierać w godzinach otwarcia.

Projekt jest adresowany do dzieci w wieku 3-6 lat. Dzieciaki, których rodzice zapiszą do MBP otrzymają „Krasnala w krzywej czapce” - książkę autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. A do tego specjalne Karty Małego Czytelnika, do których będą mogły wklejać specjalne naklejki przy każdej wizycie w bibliotece. Jeśli uzbierają ich 10 – każde dziecko otrzyma specjalny czytelniczy dyplom. - Co warte podkreślenia - to książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii! Zdecydowaliśmy się ją wydać także w wersji polsko-ukraińskiej w tłumaczeniu Ostapa Slyvynskiego. „Krasnal w krzywej czapce” zastąpi w wyprawce dla przedszkolaków antologię „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia – mówią organizatorzy akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”.
Do Stalowej Woli trafiło w sumie 150 czytelniczych zestawów, w tym 10 po ukraińsku. – Książka jest największym z darów, jakie możemy ofiarować dziecku, darem na zawsze, na całe jego dziecięce i dojrzałe życie. Pożytki obcowania z książką są niepoliczalne: książka rozwija wyobraźnię, kształtuje świadomość i wrażliwość na drugiego człowieka, wzbogaca słownictwo, pozwala rozumieć świat – podkreśla Ewa Biały, dyrektor stalowowolskiej biblioteki.
Dzięki ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Instytut Książki w ręce najmłodszych trafiło do dnia dzisiejszego 4 miliony książek. – Stalowowolska książnica do projektu włączyła się w 2019 roku. Jak rodzice doceniają książkę w życiu swojego dziecka i jak bardzo to potrzebna akcja, pokazały już jej pierwsze chwile. Tylko przez 2 godziny zapisano wówczas w Bibliotece Głównej 59 małych nowych czytelników i wręczono w sumie 80 wyprawek, także zapisanym nieco wcześniej maluchom – mówi Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, koordynator czytelniczego projektu.
Wyprawki będą dostępne w Bibliotece Głównej i jej filiach do końca roku kalendarzowego lub do wyczerpania zasobów. Po odbiór bibliotekarki zapraszają rodziców wraz z małymi mieszkańcami Stalowej Woli w wieku 3-6 lat.

Zdobądź książkę dla swojego dziecka