„Rentgen” Krzysztofa Kwasiużura i koncert Sylwii Piotrowskiej w MBP

„Rentgen” Krzysztofa Kwasiużura i koncert Sylwii Piotrowskiej w MBPStowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zapraszają na promocję książki Krzysztofa Kwasiżura „Rentgen”. Literackim rozważaniom towarzyszyć będzie muzyka.

Goście usłyszą również koncert Sylwii Piotrowskiej, promujący debiutancką płytę „Twoje światło”. Obydwa wydarzenia zaplanowano na czwartek, 1 grudnia w MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 od godziny 18.00.

Krzysztof Kwasiżur dał się wcześniej poznać jako poeta, krytyk literacki i publicysta, którego aktywność w środowisku literackim zasługuje na spore uznanie. „Rentgen” to dojrzały powieściowy debiut pisarza, w którym elementy autobiograficzne łączą się z talentem narracyjnym, umiejętnością kreowania ciekawych postaci o bogatej osobowości i zdarzeń, w których bohater bierze udział. Tytułowy „rentgen” dobrze oddaje istotę powieści, ma bowiem zarówno wymiar medyczny (zdrowotne problemy bohatera), psychologiczny (analiza psychologiczna bohatera od strony narracyjnej i autoanaliza, wiwisekcja) jak i w pewnej mierze symbolicznej (sięganie do ludzkiego wnętrza, próba prześwietlenia jego złożonej osobowości, stanu ducha wobec choroby, która na swój sposób stygmatyzuje, „formatuje” życie).

- W autorskim wstępie do powieści odkrywamy, iż ma ona nie tylko piętno autobiografizmu, ale spełnia rolę terapeutyczną. Autor wszakże po ciężkiej chorobie musi zaczynać od początku naukę pisania – nad mechaniczne przepisywanie liter czy wyrazów przedkłada jednak twórcze rozliczenie się ze sobą, złożoną analizę swojego stanu fizycznego i psychicznego, wyrafinowaną konstrukcję fabularną, twórcze kreowanie świata. Można by rzec, że przeskakuje kilka poziomów w owej trudnej sztuce treningu pisania czy jego „reaktywacji” – pisze w recenzji książki „Rentgen” Ryszard Mścisz.

„Rentgen” Krzysztofa Kwasiużura i koncert Sylwii Piotrowskiej w MBP