Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Noc Detektywów i przesyłka od rosyjskiego szpiega

W Stalowej Woli znaleźli przesyłkę od rosyjskiego szpiegaMetalowa tuleja, a w niej tajny przekaz od rosyjskiego szpiega o planowanym sabotażu w polskim szpitalu leczącym ukraińskich żołnierzy. Taki dokument został znaleziony w nocy z 8 na 9 września pod drzewem rosnącym pomiędzy ZUS-em, a MBP im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Stalowowolanie, którzy tego dokonali brali udział w „Nocy detektywów”, jaką organizowała Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Krzysztofem Petkiem: pisarzem, podróżnikiem i detektywem.

Skąd taki nietypowy pomysł na „skarb” w detektywistycznej zabawie? Może dlatego, że zaproszony do stalowowolskiej biblioteki autor książek i organizator szkół przetrwania, zaangażowany jest w przedstawianie konfliktu na Ukrainie. Tuż po rozpoczęciu pełnoskalowych działań wojennych u naszych wschodnich sąsiadów wydał wspólnie z Serhyjem Syniukiem książkę „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny”. Publikacja ta jest świadectwem pierwszych dni wojny w Ukrainie. Tworzą ją relacje zwykłych ludzi: pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika Wiktora Jankewycza, który wziął ślub podczas trzydniowej przepustki z  frontu, i  wielu innych.

A w Stalowej Woli nim młodzi i nieco starsi wcielili się w role detektywów i próbowali rozwiązując liczne zadania, łamigłówki zdobyć tajny przekaz szpiega, wysłuchali opowieści Krzysztofa Petka o jego brawurowych podróżach oraz książkach. Pisarz opowiadał o swoich eskapadach do Transylwanii, Manaus czy Syberii. Była również możliwość nabycia pamiątkowych publikacji z osobistą dedykacją pisarza. Potem miłośnicy literatury sensacyjnej przeszli krótkie szkolenie samoobrony, jako że gość biblioteki prowadzący grę terenową „Noc detektywów” jest także adeptem sztuk walki. A po szkoleniu uczestnicy „Nocy Detektywów” zostali podzieleni na trzy rywalizujące ze sobą grupy i pod opieką pracowników biblioteki wyruszyli penetrować zakamarki biblioteki i Stalowej Woli w poszukiwaniu wskazówek i łamigłówek, które przybliżyć ich mogły do odnalezienia, tajemniczego przekazu. Wskazówek szukano m.in. w Parku Miejskim, w okolicy pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego i ławeczki dla zakochanych, placu zabaw przy SDK czy Parku 24. Dodatkową atrakcją gry było zarabianie pieniędzy poprzez bezbłędne odgadywanie łamigłówek, a te z kolei przydały się graczom w licytacji podpowiedzi, przybliżających do finału. 

Ostatecznie około północy jednej z grup udało się dotrzeć pod płaczącą wierzbę ulokowaną pomiędzy budynkiem MBP a ZUS, a tam w metalowej tulei organizujący detektywistyczne zmagania umieścili „tajny przekaz” od szpiega, który jeszcze zwycięzcy musieli przetłumaczyć z języka rosyjskiego na polski i udaremnić „sabotaż”. Na zakończenie każdy z uczestników „Nocy Detektywów” otrzymał licencję młodego detektywa, poświadczoną przez samego Krzysztofa Petka.

– Przygotowane zadania wymagały od wszystkich nie tylko ogromnej wiedzy, sprytu, ale i wytrzymałości fizycznej podczas przemieszczania się pomiędzy różnymi lokacjami przez prawie 4 godziny. Biblioteka pierwszy raz organizowała taką zabawę w Stalowej Woli i skoro uczestnicy prosili o kolejną, to znaczy, że za jakiś czas warto ją powtórzyć – tak Beata Życzyńska, dyrektor MBP, która osobiście opiekowała się jedną z ekip, podsumowuje detektywistyczne zmagania.

Wszystkim uczestnikom biblioteka dziękuje za udział i gratuluje kreatywności oraz wiedzy.

 

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech