W listopadowym numerze „Biblioteki publicznej” znalazło się miejsce na to by przyjrzeć jak w stalowowolskiej bibliotece działają Dyskusyjne Kluby Książki. A inspirujące spotkania literackie odbywają się w MBP już od 16 lat.
DKK dla dorosłych działa w bibliotece od lutego 2007 roku, a na inauguracyjne spotkanie, w marcu przybyło 16 czytelników.
– Spotkaniom od samego początku przeświecała myśl: „Kiedy czytacie książki, nie bierzcie pod uwagę tylko tego, co mówi autor, weźcie pod uwagę również to, co sami myślicie – mówi Barbara Nowak, która opiekuje się DKK dla dorosłych. Pierwsza książką, nad którą czytelnicy pochylili czoła było „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum. Pierwszą moderatorką klubu była Jolanta Karolina Kubicka, pracownica wypożyczalni dla dorosłych. Jej aktywność i pasja do literatury pomogły zainspirować innych i stworzyć przestrzeń, w której mogła się rozwijać miłość do książki. Pani Jolanta funkcję tę pełniła przez 2 lata, po niej, w 2009 roku stery przejęła Barbara Nowak.
W ciągu 16 lat udało się omówić 160 pozycji literackich.
DKK dla dzieci i młodzieży rozpoczął swoją działalność w 2015 roku. Pierwszą moderatorką była Maria Chodukowska, a na spotkania, które odbywały się raz w miesiącu zapraszaliśmy młodych czytelników pomiędzy 10 a 13 rokiem życia. Na przestrzeni 8 lat DKK dla młodych czytelników ewoluował. – Obecnie stałym elementem stalowowolskiego klubu są, obok dyskusji, warsztaty plastyczne oraz gry i zabawy integracyjne. Twórcza część zajęć jest ściśle związana z omawianą książką – opowiada Daria Kamińska-Drabik, która obecnie prowadzi klub dla młodych czytelników.
- Korzyści płynące z istnienia tego typu klubów w bibliotece są obopólne. Prowadzącym je bibliotekarzom dają możliwość szkoleń i warsztatów z ciekawymi pisarzami czy wykładowcami, a do samej biblioteki przyciągają nowych czytelników. Dzieci poprzez udział w DKK obcują z różnego rodzaju literaturą, po którą wcześniej nie sięgały, poszerzają swoje horyzonty. Uczą się wymieniać poglądy, a przeczytana książka niekiedy bywa bodźcem do rozmowy z kolegami, koleżankami, rodzeństwem czy rodzicami – podsumowuje Beata Życzyńska, dyrektor stalowowolskiej MBP.