Kolejną pozycją w cotygodniowym cyklu o regionie jest publikacja Romana Niwierskiego „100 lat straży grobowej ‘Turków’ w nadsańskiej parafii w Woli Rzeczyckiej”.
Wydana staraniem gminy oraz funduszu im. prof. Kazimierza Kuczmana we współpracy z parafią Wola Rzeczycka książka opisuje historię działalności formacji od momentu jej założenia w 1924 roku, procesu zmian, które następowały na przestrzeni dziesięcioleci, do czasów współczesnych.
Sam „oddział turecki” jest świadectwem kontynuacji tradycji wielkanocnych przejawiających się w pełnych dynamizmu paradach tureckich oraz stawiania straży przy Grobie Pańskim, który jest nieodzownym elementem kształtującym sens „tajemnicy zmartwychwstania”. Barwna grupa „Turków” stanowi dumę mieszkańców, a geneza nazwy „Turków”, ale i samego zwyczaju, w wielu miejscowościach wiąże się z odsieczą wiedeńską króla Jana III Sobieskiego.
Na 222 stronicach książki Romana Niwierskiego znajdziemy m.in. sporo archiwalnych zdjęć „Turków” z gminy Radomyśl nad Sanem, opisy zwyczajów czy działalności oddziału „wojska tureckiego”. To pamiątka, ale i kompendium wiedzy o pięknej tradycji, jaką kultywuje się w jednej z gmin powiatu stalowowolskiego. Pozycja ukazała się drukiem w 2024 roku dokumentuje jedną z najstarszych i najbardziej wyrazistych elementów spuścizny kulturowej w północnej części województwa podkarpackiego.
Publikacja „100 lat straży grobowej ‘Turków’ w nadsańskiej parafii w Woli Rzeczyckiej” jest dostępna w Czytelni Głównej, przy ul. Popiełuszki 10: https://tiny.pl/444fndm5
W swoim katalogu MBP ma także inne książki Romana Niwierskiego, zachęcamy do sięgnięcia po nie: https://tiny.pl/phmh8-6t