Kolejną pozycją w cotygodniowym cyklu „o regionie”, jaką chcemy Państwu zaproponować, jest wydana w 2008 roku publikacja „Stalowa Wola. Architektura sztandarowej inwestycji COP-u”.
Czym jest to wydawnictwo? To blisko 130-stronicowy album, dzięki któremu, mówiąc kolokwialnie, możemy napatrzeć się, jakie piękne miasto, także w stylu art déco, wznosili budowniczowie Stalowej Woli. Album prezentuje architekturę Stalowej Woli, młodego przemysłowego miasta, zwłaszcza tę z drugiej połowy lat trzydziestych minionego stulecia. Stanowi ona doskonały przykład awangardowego wówczas modernizmu. Modernistyczna zabudowa Stalowej Woli została przez jej twórców umiejętnie wzbogacona o elementy oryginalnego - zarówno w sztuce europejskiej, jak i polskiej stylu art deco', który aspirował do rangi stylu państwowego II RP. Stalowa Wola - serce i perła Centralnego Okręgu Przemysłowego, to obok Gdyni drugi symbol polskiego cudu gospodarczego oraz nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych XX wieku.
Do publikacji fotografie wykonał Marek Myśliwiec, zaś tekst jest autorstwa Marka Stańkowskiego, który zapozował nam do fotografii we wnętrzu budynku dyrekcji naczelnej Zakładów Południowych. Widnieje ono także na okładce albumu, którego jest współautorem.
W albumie znajdziemy oczywiście informacje dotyczące tego, jak powstawała Stalowa Wola, jak wytyczano przyzakładowe osiedle, jakie były plany miasta, ale także dowiemy się o tym co na naszych terenach działo się „przed Stalową Wolą”.
Czy architektura sztandarowej inwestycji COP-u może się podobać? Na pewno wyrobicie sobie Państwo o tym zdanie po lekturze lektury Marka Stańkowskiego i Marka Myśliwca.
Album dostępny jest w Czytelni Głównej oraz filiach.: https://tiny.pl/kpp-qn8z
Marek Stańkowski jest także autorem wielu cennych książek na temat stalowowolskiej architektury. Przybliżymy je na pewno, a kto chciałby po nie sięgnąć już teraz, może je sprawdzić poprzez ten link: https://tiny.pl/1t-yjyp9