Profesor Marian Marek Drozdowski zmarł 3 lutego 2025 r. w Warszawie. Zostanie w naszej pamięci jako jeden z najwybitniejszych historyków i biografów naszego kraju. Profesor końcem stycznia 2016 roku w stalowowolskiej MBP uczestniczył w promocji swojej książki „Historia Centralnego Okręgu Przemysłowego”.
Nie tak dawno polecaliśmy ją w cyklu „O regionie”. MBP zachęca do zapoznania się również z innymi publikacjami profesora, dostępnymi w jej zbiorach.
Prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski urodził się 1 lutego 1932 r. w Łasku był cenionym historykiem, biografistą i varsavianistą, profesorem nauk humanistycznych. Dzięki jego staraniom powstała Biblioteka Wiedzy o Warszawie. Od 1958 roku był członkiem Towarzystwa Miłośników Historii. W 1972 r. otrzymał stopień profesora nadzwyczajnego a w 1989 r. profesora zwyczajnego nauk historycznych. W latach 80. XX w. aktywnie uczestniczył w niezależnym życiu kulturalnym organizowanym przez podziemną „Solidarność" i Kościół. W okresie PRL-u był postacią kontrowersyjną i powszechnie krytykowaną za antysocjalistyczne poglądy.
Za swą długoletnią działalność naukową i popularyzatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: nagroda „Polityki” za: Polityka gospodarcza Rządu RP w latach 1936–1939” (1964); nagrodę ZAIKS-u im. Karola Małcużyńskiego za twórczość w dziedzinie varsavianów (1994). Otrzymał także Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz szereg innych odznaczeń cywilnych i wojskowych.
Profesor Marian Marek Drozdowski był także Honorowym Obywatelem Miasta Stalowej Woli, w którym wielokrotnie bywał, promując swoje książki, prezentując wykłady. Spotykał się także z mieszkańcami, współpracował z samorządem miejskim i instytucjami kultury.
Był autorem licznych opracowań naukowych z dziedziny historii Polski i Warszawy, biografii i reportaży, dlatego Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do zapoznania się z publikacjami profesora i oferuje dostęp do wielu z nich. Oto propozycje dostępnych publikacji:
Zainteresowanym historią Warszawy, proponujemy takie pozycje jak: „Alarm dla Warszawy: ludność cywilna w obronie stolicy we wrześniu 1939 r” czy napisana wspólnie z Andrzejem Zahorskim „Historia Warszawy”- przedstawiające jej burzliwe a zarazem interesujące dzieje. „Świat wobec Powstania Warszawskiego” omawia stosunek do Powstania Warszawskiego III Rzeszy i jej satelitów, ZSRR, mocarstw zachodnich i państw neutralnych, natomiast „Warszawa XX wieku” jest szkicem ukazującym życie Warszawy od pierwszych lat XX wieku, poprzez czasy wojenne do odbudowy miasta.
Bliższą nam historię odnajdziemy we wspomnianej już „Historii Centralnego Okręgu Przemysłowego: geneza, budowa, wizja przyszłości, opinie”. Jest to obszerna monografia, zawierająca wiele szczegółowych informacji, w której ważne miejsce zajmuje Stalowa Wola - sztandarowa inwestycja COP. Natomiast szukając szerszego spojrzenia na temat COP-u oraz tematy związane z historią kraju, znajdziemy publikacje: „Sprawy i ludzie II Rzeczypospolitej: szkice i polemiki” oraz „Polityka inwestycyjna i budowa COP-u Eugeniusza Kwiatkowskiego: (dokumenty, wspomnienia, szkice)”. W tej drugiej Marian Marek Drozdowski był odpowiedzialny za wybór i opracowanie.
Pozostając w kręgu historii naszego kraju, warto sięgnąć po tytuły: „Jałta: spór o Polskę”, napisana wraz z Hanną Marczewską-Zagdańską, będącą zestawieniem opinii wszystkich polskich środowisk politycznych i ośrodków władzy na temat postanowień jałtańskich i wynikających z nich konsekwencji dla terytorialnego i ustrojowego kształtu Polski oraz dla jej miejsca w Europie i świecie oraz nagrodzoną „Politykę gospodarczą rządu polskiego 1936-1939”, która to praca wykonana została w ramach planu naukowego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
W zbiorach MBP znalazły się także biografie oraz reportaże poświęcone takim postaciom jak: Eugeniusz Kwiatkowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Juliusz Poniatowski, Stefan Starzyński, Władysław Grabski. Na szczególną uwagę zasługują również dwa zbiory, omawiające sylwetki wybitnych Polaków: „W kręgu bohaterów narodowych i ich legend literackich” i „Znani rodacy we wspomnieniach i szkicach: w kręgu stulecia powstania II Rzeczypospolitej Polskiej”.
Oprócz dzieł autorstwa samego profesora znajdziemy również szereg publikacji, które były przez niego redagowane, wybrane, opatrzone posłowiem czy słowem wstępu jak choćby o tematyce polskich powstań – styczniowego i kościuszkowskiego. Miłośników historii i teatru zaciekawi pozycja: „Teatry Warszawy w latach 1765-1918” którą profesor opatrzył posłowiem.
Aby odszukać książki profesora w katalogu MBP wystarczy kliknąć w ten link: https://tiny.pl/wtrj5xjs