Tym razem w cyklu „O regionie prawie wszystko…” proponujemy Państwu książkę Dionizego Garbacza „Czas Wyklętych”, która została wydana przez Wydawnictwo „Sztafeta” w roku 2015, a więc w 4 lata po tym, jak po raz pierwszy polskie święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzono 1 marca 2011 roku.
Na naszym terenie po wojnie działały oddziały Wołyniaka, Tarzana, majki, Garbatego. We wrześniu 1945 roku powstało konspiracyjne Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Jego członkami byli głównie konspiratorzy z AK. Dla nich WiN stanowił przedłużenie AK.
W walce o niepodległość w czasach sowieckiej dominacji w Polsce ginęli Żołnierze Wyklęci w walce, więzieniach, wieszani, rozstrzeliwani, katowani, mordowani. Wielu znalazło się na lata we więzieniach, wielu przez lata było szykanowanych przez władze PRL. Wiele losów ludzkich skrzywdziła wojna a potem powojenny reżim.
– Pisząc tę książkę miałem w zamiarze przywrócić pamięć o tych patriotach z naszej ziemi którzy byli więzieni, bici, mordowani, represjonowani, a którzy po prostu walczyli o wolną i sprawiedliwą Polskę. Mam nadzieję, że karty tej książki pozwolą bliżej poznać czas wyklętych, czas wierności przysiędze i meandrów walki o niepodległą ojczyznę. I o tę małą, naszą ojczyznę również – napisał we wstępie autor.
Z książką Dionizego Garbacza „Czas wyklętych” można się zapoznać we wszystkich placówkach MBP: https://tiny.pl/c4y4br13