Tym razem w naszym cotygodniowym cyklu „o regionie” polecamy pozycję „Droga do miasta”. To wydana w 2015 roku publikacja, która jest hołdem dla twórców Stalowej Woli oraz dla budowniczych którzy stworzyli strukturę dzisiejszego miasta – zarówno techniczną jak i społeczną.
Została wydana przez wydawnictwo Sztafeta z okazji 70 lat praw miejskich Stalowej Woli. Jej autorem jest Dionizy Garbacz.
Rocznicę nadania Stalowej Woli praw miejskich obchodzimy 1 kwietnia, choć formalne rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej zostało wydane dopiero rok później – 26 kwietnia 1946 roku, z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 1945 roku
A na 70 stronach publikacji będziemy mogli prześledzić jak wyglądały początki miasta, jego budowa, czasy okupacji, a przede wszystkim jak wyglądały starania o prawa miejskie i jak wyglądało ich nadanie.
Jest protokół z pierwszego posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej z racji podniesienia Stalowej Woli do rzędu miast z 4 sierpnia 1946 roku. A w nim przemówienie ks. Józefa Skoczyńskiego, treść dekretu nadający Stalowej Woli miano miasta, uroczyste przemówienia Starosty niżańskiego, dyrektora Huty „Stalowa Wola” czy przedstawicieli partii PPS i PPR. Możemy również zapoznać się z okolicznościowym referatem „Prawa i obowiązki miasta” jaki wygłosił z tej okazji obywatel Franciszek Moll.
Uzupełnieniem historycznych dokumentów i sylwetek budowniczych miasta są fotografie z okresu zbliżonego do momentu nadania praw miejskich.
Publikacja jest skondensowaną pigułką wiedzy na temat początków miasta, powinien się z nią zapoznać każdy miłośnik historii Stalowej Woli. Dostępna jest w Czytelni Głównej oraz Wypożyczalni Głównej MBP: https://tiny.pl/7njdgy0s