Martin Widmark - „gigant literatury dziecięcej”

Martin Widmark  - „gigant literatury dziecięcej”  Martin Widmark, a właściwie Karl Martin Widmark, jest autorem bardzo popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Nazywany przez krytyków „gigantem literatury dziecięcej” przyszedł na świat 19 marca 1961 roku w szwedzkim mieście Linköping, lecz aktualnie mieszka w Sztokholmie. Niemal od zawsze interesował się literaturą ale jako dziecko marzył o karierze sportowej. Pomysł na pisanie książek przyszedł mu do głowy dużo później.

Z wykształcenia jest nauczycielem i przez dziesięć lat pracował w wyuczonym zawodzie w szkole podstawowej w Sztokholmie. Potem przez pewien czas pracował w szkole średniej, prowadził też kurs języka szwedzkiego dla imigrantów. Jest także autorem kilku podręczników.
Kariera pisarska Widmarka zaczęła się od wydania w 2000 roku debiutanckiej książki „Jak złapać tygrysa”, która była odpowiedzią na pytanie zadane przez czteroletniego wówczas syna pisarza. Od tamtej pory minęło kilkanaście lat, a twórczość Widmarka rozrosła się do ogromnych rozmiarów. On sam porzucił karierę nauczyciela, by na pełny etat poświęcić się pisaniu.
Książki Widmarka zostały przetłumaczone na 35 języków obcych a w samej Szwecji sprzedały się już ponad trzy miliony ich egzemplarzy. Dla dzieci nieco starszych Martin Widmark proponuje serię detektywistyczno-przygodową o Dawidzie i Larisie, dwójce nastolatków, którzy w każdej części przeżywają niesamowite przygody.
Od 2016 roku publikowane są w Polsce także kolejne części innego cyklu o upiornej agentce Nelly Rapp, która walczy z różnymi stworami, używając swojego sprytu i wiedzy zdobytej w akademii dla tajnych agentów. Dotychczas ukazało się siedem tomów z tej serii, które spotkały się z gorącym przyjęciem.
Najbardziej znaną serią autorstwa Martina Widmarka jest „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Pierwsza część cyklu „ Tajemnica diamentów” ujrzała światło dzienne w 2002 roku i od razu zaskarbiła sobie sympatię wielu fanów. Jak dotychczas opublikowano ponad dwadzieścia tomów tej serii. Wszystkie cieszą się sporą popularnością w wielu krajach świata, także w Polsce. Bohaterami są przyjaciele Lasse i Maja z małego miasteczka Valleby, którzy chodzą do tej samej klasy. Oboje uwielbiają czytać kryminały i to te książki podsunęły im pomysł aby założyć własne biuro detektywistyczne, które bardzo dokładnie wyposażyli. Mają lornetkę, aparat, szkło a nawet specjalne lusterko (by móc obserwować, co dzieje się za rogiem). Każda książka z tej serii to inna fascynująca zagadka! Martin Widmark jest szalenie pomysłowy sięgając po kolejne części przygód Lassego i Mai z pewnością nie będziecie się nudzić.
Aby dowiedzieć się jakie zlecenia czekają na małych detektywów zapraszamy do biblioteki, znajdziecie tu całą serię tych książeczek.