Na najmłodszych czytelników w Filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego 3 czekają nowe serie takie jak: Ciężarówka i przyczepka, Co słychać na…?, Zdrowy maluch oraz kolejne tytuły Marysi. Nowe przygody przyjaciół z kultowej serii „Za dużo marchewek” oraz druga część opowieści o mieszkańcach Robaczkowa – „Wielki pożar łąki” to książki bogato ilustrowane zachęcające do czytania.
- Odsłony: 942


Boże Narodzenie jest najważniejszym, ale i najpiękniejszym świętem w chrześcijańskim kalendarzu. Jest to święto rodzinne, które spędzamy w gronie najbliższych i przyjaciół.
Legendy są pierwszymi elementami tradycji, z którą spotykają się dzieci. Złota kaczka, Popiel, Smok Wawelski, Krak to tylko niektóre z postaci z polskich legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Czytelniku młody rozpocznij grudzień od dobrej książkowej przygody!
Grudzień – ostatni miesiąc roku proponujemy rozpocząć z nową książką przy boku!
Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Dzień dobry” czy " Cześć" do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Zapraszamy do oglądnięcia prezentacji, w której znajdziecie cytaty, fragmenty z literatury o życzliwości oraz pomysły jak ten dzień umilić innym:).
„Niedźwiedzi świat Olmisi”, najnowsza historia z życia Stasia Pętelki, przygody Antka, najnowsze powieści detektywistyczne, a może „Zielona łódź podwodna Przedziadka” autorstwa Paula McCartneya, legendarnej gwiazdy muzyki – co zaskarbi sympatię najmłodszych czytelników?
Książka jest dobra na wszystko, tym bardziej na odpoczynek w długie listopadowe wieczory. W Filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego 3 czytelnicy znajdą przeróżne nowości wydawnicze. W jesienny klimat doskonale wprawi tegoroczny debiut Anny Chaber pt. „Zaproś mnie na pumpkin latte”.
Filia nr 2 zaprasza na wystawę pt. "Wio, koniki!", na której prezentujemy cykle powieściowe dla młodych czytelników. Pierwszą z nich jest seria o przygodach konika Sigge, która stała się bestselerem nie tylko w Szwecji. Jej autorka Lin Hallberg mieszka w małym szwedzkim miasteczku gdzie hoduje kuce szetlandzkie. Bohaterki jej powieści poznają tajniki jazdy konnej w szkółce jeździeckiej "Psikus".
W Filii nr 2 MBP wyrosło „Drzewo bestsellerów”. W odróżnieniu od innych drzew, które teraz zrzucają liście, na bibliotecznym drzewie liści przybywa. Wyłącznie dzięki czytelnikom. Ponieważ czytelnicze gusta są różne, na drzewie nie ma choćby dwóch identycznych liści. Różnią się kolorem, a przede wszystkim treścią.
„Za zasłoną chmur” Stalin umacnia swoją pozycję, a świat patrzy na Ukrainę ogarniętą hołomodorem i milczy. Maria Paszyńska w czwartym już tomie „Wiatru ze wschodu” dotarła do najboleśniejszego chyba etapu. Czy na pewno? Świetnym piórem prowadzi nas przez meandry miłości Anastazji i Kazimierza oraz historii, która jeszcze nie tak dawno była zakazaną. Szkoda tylko, że tak szybko się czyta. Trochę wcześniej toczy się akcja „Cieni Paryża” Pauliny Kuzawińskiej.
Już od 3 dni obchodzimy w naszej bibliotece 95. urodziny Kubusia Puchatka. Dzisiaj zachęcamy do poznania „puchatkowego sposobu na życie”, którego dewizą jest twierdzenie, że życzliwość i umiejętność niesienia pomocy czyni nasze życie lepszym! Uczmy się tego, od bohaterów Stumilowego Lasu. W poniższej prezentacji poznacie również najciekawsze teksty z książek A. A. Milne – autora przygód najbardziej znanego misia oraz „szczęśliwe myśli” Kubusia.
9 października obchodziliśmy rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej, poetki, pisarki, reżyserki, dziennikarki. Autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy, utworów scenicznych. Pisała też opowiadania („Biała bluzka”), książki fabularne („Czarna wiewiórka”, Salon gier”) czy książki wspomnieniowe („Szpetni czterdziestoletni”, „Na początku był negatyw”, „Rozmowy w tańcu”). W twórczości Agnieszki Osieckiej są też opowiadania skierowane do najmłodszych czytelników ( „Dzień dobry Eugeniuszu”, Wzór na diabelski ogon”, „Szczególnie małe sny”).
Pytanie: Najpierw książka, potem film, czy odwrotnie? Nie ma tu obiektywnej odpowiedzi, bowiem są to różne media i nie każdy czytelnik musi być widzem. Jednak bardzo często w tym sąsiedztwie dochodzi do zażyłości, by nie powiedzieć wręcz do symbiozy. Choćby na trwającym właśnie w Gdyni 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ma on otworzyć drogę do Oscarów filmowi „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego.
Wielkimi krokami nadchodzi jesień. Przywitamy ją już jutro o godz.21:21. Słońce przejdzie wówczas przez punkt Wagi i nastąpi równonoc jesienna. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej Drodzy Czytelnicy o tej najbardziej kolorowej ze wszystkich pór roku zapraszamy do obejrzenia poniższej prezentacji.
























