Trzecia edycja testu poprawnościowego z języka polskiego

Trzecia edycja testu poprawnościowego z języka polskiego Zainaugurowany w 2017 roku nowy konkurs promujący poprawną polszczyznę, przyjął się w Stalowej Woli. Zaczęło się od pomysłu Bernadety Burdzy, polonistki pracującej w stalowowolskiej filii biblioteki pedagogicznej. Organizacyjnie konkurs dostał się pod egidę Starostwa Powiatowego, które funduje nagrody finansowe, oraz Biblioteki Pedagogicznej sponsorującej upominki rzeczowe, jest także, obok Starostwa, miejscem zapisów i informacji.

Podczas dwóch pierwszych edycji gościem konkursu i honorowym patronem był prof. Andrzej Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Rady Języka Polskiego. On też wygłaszał w ramach konkursu ciekawe, nie stroniące od humoru wykłady dla uczestników i wszystkich innych chętnych, odpowiadał także na pytania dotyczące kwestii językowych.

Tym razem do Stalowej Woli przyjedzie prof. Jerzy Bralczyk. Tegoroczny temat, jaki poruszy profesor, to „Jak działają słowa”. Mowa będzie nie tylko o hejcie, choć ten temat dziś jest szczególnie gorący. Słowami, wbrew pozorom, można niejedno zdziałać. Następnie profesor Bralczyk znany ze swego lekkiego, błyskotliwego stylu mówienia, odpowie także na pytania z sali.

– Żeby przystąpić do konkursu, trzeba się wcześniej zapisać w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli lub w Bibliotece Pedagogicznej. Konkurs jest adresowany do osób od 16 roku życia, nie będących polonistami. Szczegółowe informacje i regulamin publikujemy na stronach internetowych starostwa, gminy Stalowa Wola i biblioteki pedagogicznej.

– Jak zwykle przygotowujemy 21 pytań, na każde będą do wyboru cztery odpowiedzi. Pytania,  których autorkami  są Bernadeta Burdzy i Anna Garbacz,  obejmują zarówno ortografię, jak i gramatykę, frazeologię, semantykę, wymowę, interpunkcję – wszystkie dziedziny języka. Osoby, które dbają o poprawność swych wypowiedzi, które czytają dużo książek, nie powinny mieć większych problemów z większością pytań. Oczywiście, znajdą się i trudniejsze, trzeba będzie wykazać się bardziej szczegółową wiedzą, albo mieć trochę szczęścia – jak to w testach. Tak czy inaczej, warto zmierzyć się z tematem, nawet dla własnej satysfakcji. A i pula nagród w tym roku jest zachęcająca – wynosi łącznie 3 000 złotych. O jej podziale między zwycięzców zadecyduje jury pod przewodnictwem prof. Bralczyka. Oprócz gotówki, można będzie wygrać bony zakupowe do Empiku, ufundowane przez naszą Bibliotekę Pedagogiczną. Także prof. Bralczyk wręczy swoją nagrodę.

Nowością w tej edycji konkursu jest kategoria honorowa. W tej kategorii mogą się sprawdzić ci, którzy nie uczestniczą w kategorii ogólnej, a więc poloniści, osoby poniżej 16 roku życia, a także laureaci I miejsca w dwóch kolejnych edycjach konkursu. Tu można zgłosić się w ostatniej chwili, na godzinę przed konkursem, więc jeśli ktoś zechce przystąpić do konkursu, a nie zdąży zapisać się do 25 kwietnia, to pozostaje mu właśnie ta kategoria. W kategorii honorowej nie przyznaje się nagród pieniężnych.

Konkurs, jak co roku, odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli, przy ul. Popiełuszki 10, w pierwszą poświąteczną sobotę, 27 kwietnia 2019 roku. Początek o godz. 15, uczestnicy powinni zjawić się wcześniej, żeby dopełnić formalności związanych z uczestnictwem. Warto już teraz zacząć przygotowania, żeby zawalczyć o najwyższe miejsca na podium.

W załączeniu: przesyłam:

1. Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszenia na konkurs [pdf]