Powstanie mural Marcelego Siedlanowskiego

Powstanie mural Marcelego SiedlanowskiegoKim był Marceli Siedlanowski, którego imię nosi stalowowolska ulica, a położone przy niej osiedle nazywamy popularnie „Siedlanką”? Postać kluczową dla historii Stalowej Woli, określaną jako jej założyciela, przypomni projekt „Marcel Siedlanowski – żołnierz i budowniczy Niepodległej”. Inicjatywa Miejskiego Domu Kultury otrzymała dofinansowanie w ramach zadania  „Koalicje dla Niepodległej” z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Główny efekt projektu – mural na ścianie szczytowej bloku przy ul. Siedlanowskiego 10 –  wykona Arkadiusz Andrejko, artysta z Sanoka. Wcześniej odbędą się konsultacje z mieszkańcami bloku na temat formy artystycznej muralu. Wystawa przypominająca postać M. Siedlanowskiego oraz konkurs wiedzy Quizspotter upowszechnią wiedzę o założycielu Stalowej Woli. Odsłonięcie muralu odbędzie się przy asyście Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”.

Projekt „Marceli Siedlanowski – żołnierz i budowniczy Niepodległej” Miejski Dom Kultury realizuje w koalicji ze Wspólnotą Mieszkaniową Nieruchomości Nr 10 przy ul. Siedlanowskiego, Miejskim Zakładem Budynków, Muzeum Regionalnym i Miejską Biblioteką Publiczną im. Melchiora Wańkowicza.

Marceli Siedlanowski (1894 – 1976) – uczestnik wojny polsko-bolszewickiej (zgłosił się jako ochotnik do wojska); inżynier, który uczestniczył w kluczowych decyzjach o lokalizacji Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Po wybudowaniu Zakładów Południowych, których koncepcję produkcyjną także projektował, został ich pierwszym dyrektorem. Zakłady

Południowe (późniejsza Huta Stalowa Wola) to „perła Centralnego Okręgu Przemysłowego”, „stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność” – jak podkreślali jej twórcy podczas uroczystości otwarcia w 1939 roku.

Marceli Siedlanowski był zatem żołnierzem i budowniczym Niepodległej w najpełniejszym tych słów znaczeniu, postacią i symbolem czasów, kiedy Polska rodziła się na nowo. Uczestniczył w kluczowych wydarzeniach Polski międzywojennej: wojnie polsko-bolszewickiej i budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego.

To będzie kolejny, obok wybitnych postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego i Witolda Pileckiego, mural w Stalowej Woli. W przyszłości planowane są działania edukacyjno-kulturalne: spacery śladami stalowowolskich murali oraz gry miejskie.