Czy Twoja Rodzina poniosła straty podczas II wojny światowej? Nie pozwól, aby czas zatarł pamięć o Twoich bliskich! Sprawdź w bazie IPN https://straty.pl Znajdziesz w niej informacje o ofiarach i osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945.
Baza dotyczy pracowników przymusowych, jest o osobach wysiedlonych, jeńcach wojennych, poległych żołnierzach, więźniach obozów koncentracyjnych i zagłady, ofiarach egzekucji. Wspólnie zadbajmy, aby znalazły się tam informacje o naszych krewnych, sąsiadach, znajomych, bohaterach.
A co jeśli nie znalazłeś w naszej bazie swoich bliskich, a wiesz, że byli oni represjonowani przez Niemców? Przekaż dane o ofiarach, których jeszcze nie mam w bazie https://straty.pl/kwestionariusz.php
Z bazy mogą skorzystać nie tylko ci, którzy poszukują wojennych losów swoich bliskich. Przydatna będzie dla prowadzących badania naukowe nad historią II wojny światowej, poszukują informacji o represjach czy pracują w organizacjach społecznych lub instytucjach upamiętniających tragiczne wydarzenia czasów wojny.
– Do tej pory wprowadziliśmy już informacje z 370 tys. jednostek archiwalnych z naszego zasobu, co stanowi 80% z całości wytypowanych materiałów, scaliliśmy 480 tys. rekordów oraz wprowadziliśmy 945 tys. nowych – informują twórcy bazy.
Z inicjatywą uruchomienia programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” wystąpił w 2006 roku Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodkiem „KARTA”.
Baza „Strat” jest indeksem ofiar i osób represjonowanych – nie gromadzi skanów dokumentów na podstawie których wprowadzane są informacje – wskazuje jednak miejsca, gdzie dokumenty takie można odnaleźć.