W Stalowej Woli powstanie Centrum Języka i Kultury Chińskiej

W Stalowej Woli powstanie Centrum Języka i Kultury ChińskiejTrwają działania zmierzające do utworzenia Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong” w Stalowej Woli. 30 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza pojawiły się dwie lektorki języka chińskiego, gdyż właśnie w obiekcie biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 powstanie biuro Centrum.

Lektorki przyjechały do Stalowej Woli dzięki staraniom firmy Liu-Gong oraz Instytutowi Konfucjusza, zapewniającego pomoce dydaktyczne oraz wsparcie finansowe tworzonego Centrum. 30 kwietnia doszło do spotkania, w którym oprócz przedstawicieli miasta, starostwa powiatowego, placówek oświatowych i biblioteki wzięli udział goście z Chin.

Z lekcji języka chińskiego będą mogli korzystać m.in. uczniowie Samorządowego Liceum, LO im. KEN, szkół podstawowych, stalowowolskich przedszkoli, a także studenci Politechniki Rzeszowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W przeciągu najbliższych dni odbędą się spotkania z władzami  uczelni i stalowowolskich szkół, które zdecydowały się już teraz wykorzystać umiejętności pań lektorek Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong”; planowane są np. lekcje pokazowe. Goście z Chin wezmą udział m.in. w oficjalnych uroczystościach z okazji Dni Miasta czy Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Stalowa Wola to ciche i spokojne miasto – oto pierwsze wrażenia dwóch młodych Chinek z pobytu w hutniczym mieście. Oficjalne otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong” w Stalowej Woli planowane jest na czerwiec.