Quizspotter o Powstaniu Styczniowym

Quizspotter o Powstaniu Styczniowym12 drużyn harcerzy wzięło udział w konkursie historycznym o powstaniu styczniowym, jaki dla harcerzy, instruktorów ZHP i ZHR z powiatu stalowowolskiego zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna i Lasowiacki Hufiec ZHP im. „Powstańców Styczniowych”. Konkurs rozegrano z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie rozpoczęło się od  powitania harcerzy. Krótki program artystyczny przygotowały harcerki z Woli Rzeczyckiej. Po informacjach udzielonych uczestnikom przez Grzegorza Kunickiego na temat sposobu przeprowadzenia quizspottera, rozpoczął się harcerski turniej. Druhny i druhowie musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi następujących zagadnień: przyczyny wybuchu Powstania Styczniowego,  „Biali” i „Czerwoni”, tereny powiatu stalowowolskiego objęte walkami, przywódcy powstania, najważniejsze bitwy, skutki Powstania Styczniowego, tematyka powstania w malarstwie polskim. Odpowiadano za pomocą tabletów, a bieżące wyniki pokazywały się bezpośrednio na dużym ekranie. Na odpowiedź na każde z 21 pytań jego uczestnicy mieli 30 sekund.

Konkurs wygrał szczep ZHP z Woli Rzeczyckiej Bieszczadnicy, drugie miejsce zajął szczep Wolanie, a trzecie Chodaki. Indywidualnie najwięcej punktów w trakcie quizu zgromadziła Natalia Wojtala ze Szczepu Bieszczadnicy. – Bardzo cieszę się z mojej nagrody i że wygrałyśmy jako drużyna. Cieszę się także z tego, ze mogłam spotkać się z harcerzami z całego rejonu. Do konkursu przygotowywałyśmy się osobno, ale ćwiczyłyśmy również wspólnie  – mówi Natalia Wojtala.

Pierwsze trzy drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki. Najlepszy zawodnik został nagrodzony plecakiem ufundowanym przez Lasowiacki Hufiec, zaś nagrody książkowe ufundowane przez MBP otrzymały wszystkie środowiska harcerskie biorące udział w konkursie. Nagrody wręczyli komendant Lasowiackiego Hufca harcmistrz Marek Wójcik i kierownik Biblioteki Głównej Joanna Rybak. - Dziękujemy prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu, który wsparł finansowo konkurs – podkreślił komendant Wójcik.