Nagrodzeni za piękne czytanie

Nagrodzeni za piękne czytanie4 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza rozstrzygnięto II edycję konkursu „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością” zorganizowanego przez bibliotekę oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 9 dla uczniów klas II-III szkół podstawowych w Stalowej Woli.

Po wewnętrznych, szkolnych eliminacjach przeprowadzono etap międzyszkolny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Do konkursu zgłoszono uczniów z PSP  nr 3, PSP nr 4, PSP nr 5, PSP nr 7, PSP nr 9, PSP nr 11, PSP nr 12 w Stalowej Woli. W sumie blisko 30 uczestników.

W ramach konkursowej prezentacji w II etapie, każdy uczestnik zobowiązany był do przeczytania  fragmentu dowolnie wybranej baśni polskiej (czas czytania do 2 min) i przeczytania wylosowanego tekstu ze zbiorów wierszy Danuty Wawiłow lub Doroty Gellner.

Komisja Konkursowa oceniała: interpunkcję, dykcję, artykulację głosek czy płynność i tempo czytania.

Ważne były również środki artystycznego wyrazu: pauzowanie, modulacja głosu, różnicowanie czytania dialogów, akcent zdaniowy, mimika. Przyglądano się również czy czytający wykazują się „intuicją artystyczną”, jak wygląda ich postawa na scenie, sposób trzymania tekstu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą. Dodatkowo każdy uczestnik mógł  otrzymać punkty do oceny ogólnej za artystyczne środki - np. stroje zgodne z treścią wybranej baśni.

Komisja w składzie: Renata Kruk – nauczyciel – bibliotekarz z ZS nr 3  przewodnicząca, Iwona Granek – pracownik MBP, .Joanna Rybak – pracownik MBP postanowiła w kategorii klas II nagrodzić:

I miejsce – Aleksandra Paszko PSP nr 12

II miejsce – Faustyna Iwanicka PSP nr 7

III miejsce – Julianna Kowalska – PSP nr 11

III miejsce –Veronica Agaiby – PSP nr 12

W kategorii klas III nagrodzono:

I miejsce –  Carmen Rojek  - PSP nr 5

I miejsce – Oliwia Dąbrowska – PSP nr 9

II miejsce – Marek Cichoń – PSP nr 5

II miejsce – Angelika Wojtak – PSP nr 9

II miejsce – Anna Adamczyk – PSP nr 9

III miejsce – Olivia Hausner – PSP nr 11

Przyznano także 4 wyróżnienia:

Oliwia Andrysiewicz – PSP nr 4

Emilia Krawczak – PSP nr 5

Wiktoria Michalczyk – PSP nr 9

Melania Dobrowolska – PSP nr 11

Zuzanna Kowalczyk – PSP nr 3

Podczas podsumowania konkursu w MBP, laureaci otrzymali nagrody książkowe, a imprezę uświetnił występ dzieci z kółka teatralnego pod kierownictwem Barbary Tyrały – Klimczak. Uczniowie z klas III oraz VII pokazali swoją interpretację bajki „Przyjaciele” Ignacego Krasickiego.