Polacy, którzy zmienili świat

Polacy, którzy zmienili świat4 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy III PSP nr 12 na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej wysłuchali informacji o Polakach, którzy przez swoją działalność, odkrycia i wynalazki zmieniali świat. Byli nimi Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie oraz wiele innych znanych postaci. Wśród nich byli również wielcy zapomniani artyści, naukowcy, wynalazcy, inżynierowie.

Uczniom przedstawione zostały sylwetki: Józef Hofmann, Kazimierz Funk oraz Czesław Słania.

Józef Hofmann urodzony w Krakowie obywatel świata, "cudowne dziecko". Jako kilkuletni chłopiec sam ćwiczył na fortepianie, jako dziesięciolatek koncertował w cesarstwie austro-węgierskim, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Wielki pianista, pedagog i wynalazca. W sumie opatentował kilkadziesiąt wynalazków - od regulowanego stołka dla pianisty i spinacza biurowego przez urządzenie do nawigacji drogowej, amortyzatory, wycieraczki samochodowe i wiele innych. Skonstruował piec na ropę naftową i zbudował łódź motorową. Nastoletni Hofmann był z pewnością pierwszym, jeśli nie jedynym Polakiem, który regularnie pisywał z Edisonem, Został obdarowany przez niego własnym wynalazkiem - fonografem z dedykacją. "Wielki artysta i nie mniej godny zaznaczenia mechanik" - pisali o nim dziennikarze. Kazimierz Funk urodzony w Warszawie w rodzinie lekarskiej, gdzie na tematy naukowe i medyczne stale się rozmawiało. W takiej atmosferze dorastał. "Cudowne dziecko" - jako 16-latek rozpoczął studia w Genewie, w wieku 20 lat uzyskuje tytuł doktora chemii. Przebywa w Berlinie, w Paryżu i w Londynie, gdzie pracuje i jako młody naukowiec prowadzi badania. W Londynie dokona swojego historycznego odkrycia. Świat po raz pierwszy dowiaduje się o istnieniu niezbędnych do życia witamin. Wkrótce Polak - odkrywca witamin stał się też autorytetem w dziedzinie badania insuliny. Kazimierz Funk był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Czesław Słania - grawer, projektant znaczków pocztowych i banknotów. Studiował Na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Liczba znaczków wygrawerowanych przez Czesława Słanię przekroczyła 1000 sztuk. Artysta był absolutnym rekordzistą w tej dziedzinie, żaden inny grawer nie pracował dla tylu poczt i krajów na świecie. Był obywatelem świata cenionym wszędzie za wysoki kunszt artystyczny miniaturowych dzieł. Pracował dla dworu szwedzkiego, był nadwornym grawerem. Tworzył też dla królowej Danii i księstwa Monako. W 1999 roku ogłoszono go w Szwecji "Polakiem Stulecia". Za swoją wysoko cenioną w świecie twórczość artysta otrzymał wiele nagród i odznaczeń oraz zaszczytne tytuły charakteryzujące jego talent.

Uczniowie obecni na zajęciach w bibliotece obejrzeli książki oraz zaznaczali miejsca na mapie świata związane z przedstawionymi wybitnymi postaciami.