Kolejne lekcje o bezpieczeństwie

Kolejne lekcje o bezpieczeństwie8 lutego w MBP odbyły się kolejne 2 lekcje dotyczące bezpiecznego poruszania się w Internecie, a wszystko z okazji obchodzonego 3 dni wcześniej Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. W kolejnych zajęciach na ten temat uczestniczyli uczniowie dwóch klas II PSP nr 7. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem chłonęły wiedzę, którą wykorzystają już w domu podczas samodzielnego surfowania po internetowych stronach.

Po obejrzeniu krótkiego filmiku uczniowie poznali ciekawe i pożyteczne możliwości świata wirtualnego, takie jak przeglądanie stron, gry online, korzystanie z komunikatorów, edukacja czy szukanie informacji. Bibliotekarki zwróciły jednak uwagę na to czego nie wolno robić podczas korzystania z Internetu. Dzieci  dowiedziały się o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą je spotkać, a także jak przed nimi się ustrzec. Obejrzały ciekawe i co najważniejsze bezpieczne strony dla młodych użytkowników komputerów takie jak sieciaki.pl.  Zajęcia podsumował krótki test.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet , które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji.

Lipiec 2019